top of page

Szwedzkie wiadomoąci v2 2024

Zdjęcie autora: Milena ZarembaMilena Zaremba

God morgon ☕️


Drugi poniedziałek tego roku, jak wam do tej pory mija? Podobno za nami dzień, w który najczęściej zrywa się postanowienia noworoczne, ale czy to aby nie za wcześnie? Na razie udało mi się wytrwać w poniedziałkowych publikacjach wiadomości 😊 Miłej lektury!


Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku,  instagram.com/milena.in.sweden oraz Threads milena.in.sweden@threads.net  - zapraszam!



"Możemy mieć w Szwecji wojnę" - ogłosił na początku tygodnia z mównicy Minister Obrony Cywilnej Carl-Oskar Bohlin (M) podczas konferencji "Folk och försvar" ("Ludzie i obrona") w Sälen, czym wywołał ogromne poruszenie wśród społeczeństwa i mediów. "Sytuacja nie jest tragiczna, ale bardzo poważna. Wszyscy mieszkańcy powinni mentalnie nastawić się na wojnę w Szwecji" - wyjaśnił.

W tygodniu pojawiły się wypowiedzi osób na innych ważnych stanowiskach, którw próbowały rozwinąć temat. Naczelnik szwedzkich sił obronnych (överbefälhavare = ÖB) Micael Bydén powiedział: "Każdy powinien na poziomie jednostki przygotować się mentalnie". Dodaje jednak, że nie chodzi o to, by się obawiać, bo obawy jigdy niczemu nie pomogą, a żeby być przygotowanym i stworzyć możliwie jak najlepszą wspólną obronę kraju. Także Minister Obrony Narodowej Pål Jonson (M) starał się wyjaśnić, że mamy nie żyć w strachu, a skupić się na jak najlepszym przygotowaniu. "Ostatnie miesiące były ciężkie" - mówi i dodaje, że, żyjąc w pokoju, nadal musimy skupić się na tym, by zostać "pełnoprawnymi członkami NATO" oraz zbudować jak najlepszą obronę.

Bris, organizacja pomagająca dzieciom i młodzieży w zdrowiu psychicznym, ostrzega, że wiele osób dzwoni do nich z prostym wyznaniem: "boję się". Sekretarz generalny Bris, Magnus Jägerskog, jest bardzo krytycznie nastawiony do wypowiedzi: "Władze zupełnie nie sprostały zadaniu. Te wypowiedzi spowodowały ogromny niepokój".


Były członek zarządu przestępczej grupy Foxtrot odpowiedzialnej za porachunki gangów w Sztokholmie i okolicach został, według mediów, zastrzelony w aucie w Bagdadzie na początku tygodnia. Zabitym ma być Mustafa Aljiburi, znany także jako Benzema. W sprawie morderstwa zatrzymano jednego podejrzanego, także posiadającego szwedzkie obywatelstwo.

Według ekspertów, jest to poważny powód do obaw w kwestii zaostrzenia konfliktu między gangami. Reporter kryminalny SVT Diamant Salihu wspomina o transmisji na żywo nadanej przez lojalnych wobec zamordowanego, ale także przez rywali, w której widać było wyraźne napięcie i można się spodziewać odwetu za śmierć w najbliższym czasie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że otrzymało informację o śmierci obywatela Szwecji w Iraku, jednak nie podaje więcej informacji, poza tym, że stara się potwierdzić dane i jest w kontakcie z lokalnymi władzami w Bagdadzie.


Król Carl XVI Gustaf wystosował oficjalny list do Królowej Danii Margrethe II w związku z Jej abdykacją w niedzielę. List rozpoczyna się słowami "Jej Wysokości, Kochana kuzynko Daisy" i wyraża wdzięczność za lata wspaniałej współpracy. W liście Król podkreśla rolę, jaką Królowa Margrethe II odgrywała w bliskości obu krajów oraz dworów królewskich oraz zapewnienia że abdykacja nie wpłynie w żaden sposób na łączące Króla i Królową więzi.

Drugi list skierowany był, oczywiście, do nowego Króla Danii, Fredrika X. Także Jego Król najpierw tytułuje Jego Wysokością, a potem "Drogim Fredrikiem". Król wysłał Fredrikowi X i Duńczykom serdeczne gratulacje zarówno od Siebie i Rodziny Królewskiej, jak i całego szwedzkiego narodu wraz z życzeniami powodzenia dla Króla Fredrika X i Królowej Mary. Król ponownie podkreślił więzi łączące Szwecję z Danią oraz obie Rodziny Królewskie.

A czemu Król Fredrik X nie zaprosił Króla Carla XVI Gustafa na koronację? Ano, bo koronacji nie było. W Danii nowego monarchę ogłasza z balkonu zamku Premier i to koniec ceremonii.

Królowa Margrethe II abdykowała po 52 latach panowania na tronie - myślicie, że to wpłynie na naciski na abdykację Króla Szwecji na rzecz Królewny Victorii za dwa lata?


Program Kalla Fakta przyjrzał się problemowi uciekania się przez dzieci i młodzież w Szwecji do kryształów, magii i szamanów, kiedy nie mogą sobie poradzić z mentalnym obciążeniem. W programie nagrano rozmowy z duchowymi uzdrawiaczami, którzy między innymi wyrażają opinie, jakoby dzieci chore na raka podświadomie same wybrały być chorymi lub że odebranie sobie życia jest naturalnym krokiem każdej duszy do osiągnięcia wolności. Nie są to poglądy hermitów z puszczy - ukryta kamera nagrała takie wypowiedzi między innymi w centrum Lifeforum w Sztokholmie podczas sesji oczyszczania energii. Dokument nosi tytuł "Kuszeni do samobójstwa", możecie go zobaczyć na TV4 Play.


Podczas gali Golden Globes nagrodę otrzymał szwedzki kompozytor Ludwig Göransson za muzykę do najbardziej nagrodzonego w tym roku filmu - "Oppenheimer".


Za dwa lata wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące zawartości szkodliwych chemikaliów PFAS w wodzis pitnej w Szwecji. Używa się ich od lat 50-tych XX wieku w produktach do impregnacji czy w gaśnicach. Zbyt wysokie stężenie PFAS  w orgabizmie może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym rozwoju raka. SVT sprawdziło, jakie poziomy PFAS dostawcy wody zapewniają dzisiaj i okazuje się, że wielu nie spełniłoby norm, gdyby zostały wprowadzone dzisiaj. Normy obowiązujące od 2026 to maksymalnie 4ng/l.


Legendarny trener piłkarski Sven-Göran "Svennis" Eriksson zdradził w tygodniu, że choruje na raka mózgu w bardzo zaawansowanym stadium. "W najlepszym przypadku pozostał mi rok życia" - zdradził w wywiadzie dla Sveriges Radio. "Człowiek może jednak oszukać własny mózg" - dodaje, podkreślając, że bedzie walczył, jak tylko będzie mógł.


W sobotę Szwedzi obchodzili Dwudziesty Knuta - Tjugondag Knut. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się trzynasty stycznia, imieniny zamordowanego w okolicy końca świąt króla Knuta (choć wtedy to był akurat 7 stycznia i w tamtych czasach święta, jak w większości krajów, kończył się 6 stycznia, ale to długa historia) oraz dwadzieścia dni od jul - to dzień, gdy tradycyjnie plądruje się choinkę i wytańcowuje z domu święta. Tjugondag knut dansas julen ut! U was już posprzątane?


Podczas spaceru w Ronneby Jan Svennson wraz z synem Arvidem znaleźli dziwne kamienie - po konsultacji z muzeum w Blekinge, okazało się, że mogą to byv kawałki nagrobka datowanego na XVII wiek. Napisy na nagrobku są jednak dość nietypowe na ten okres i trwa nadal próba identyfikacji znaleziska.


Pracownicy zatrudnieni przez zarząd gminy w Hudiksvall mają w pracy kawę - jak, praktycznie, wszyscy w Szwecji. Problem jednak powstał, gdy za tę kawę potrącono im z pensji. Jak podaje Hudiksvalls tidning, każdy, kto korzysta z ekspresu w pracy co miesiąc ma to potrącone z wypłaty.

Dajcie znać w komentarzu czy to w Polsce brzmi podobnie oburzająco jak w Szwecji ☕️


Poznaliśmy prowadzącą tegoroczne szwedzkie eliminacje do konkursu piosenki Eurowizji - Melodifestivalen, zwane pieszczotliwie Mello. Jest to Carina Berg, osobowość radiowa i telewizyjna. Jest to pierwszy raz, kiedy prowadzi Mello. Pierwszy konkurs w tym roku odbędzie się 3 lutego w Malmö.


Alicia z Vänersborg szła do pracy, kiedy drogę zagrodził jej... łoś. "Pomyślałam, że to mój koniec" - relacjonuje. Łoś podchodził bardzo blisko, Alicia postanowiła zastosować taktykę, by stać zupełnie bez ruchu - i to ją uratowało. Teraz wybiera inną drogą do pracy. Całe zajście zostało uwiecznione na filmie:


Po tym, jak złapano kobietę rozkładającą jedzenie dla psów z kawałkami szkła w Malmö, w Ulricehamn pojawiły się na ziemk klopsiki z igłami w środku. Annelie, piekunka psa Zippo, który wywąchał jedzenie chce ostrzec innych przed niebezpieczeństwem. "Tyle się we mnie kotłuje przekleństw. Że też i my musimy się z tym gównem mierzyć" - wyraża niezadowolenie.


Szczeniak Vera to mały pomeranian, który przestraszył się fajerwerków w Markaryd i uciekł przez otwarte drzwi. Od tego czasu opiekunka Carina wraz wolontariuszami szukała psiaka - i udało się to po 9 dniach. Carina ma teorię, że w przetrwaniu mroźnych dni pomógł Verze... zając, bo parę razy w tygodniu widziała ślady zajęczych łap zaraz przy śladach Very (*nie rozumiem tej historii, że wiadomo było, że to ślady tego poszukiwanego psiaka, ale nie można było znaleźć samego psiaka)


Po dramie z usunięciem piosenek Rasmusa Gozziego ze Spotify, artysta wraz z Fröken Snusk opublikowali post, w którym podali datę powrotu wszystkich utworów do sieci - 4 lutego. "Mamy najlepszą wiadomośc na świecie!" - piszą. "4 lutego opublikujemy 490 piosenek! (...) Haters gonna hate (...)". W poście podziękowano za ogromne wsparcie fanów, nie wspomniano jednak, czy piosenki wracają na Spotify. Według Dagens Nyheter, chodzi w całej aferze o zmanipulowanie liczby odtworzeń - nawet na czterokrotnie wyższą cyfrę. Spotify nie komentuje sprawy. W serwisie pojawiło się jednak na krótka chwilę konto "Gasmus Rozzi", które wraz z "Blondini" opublikowało cover "Rid mig som en dalahäst". Konto jest już usunięte, nie wiadomo także, do kogo należało.


A na Netflixie pojawiła się szwedzka edycja programu "Love is blind". W niedzielę po przerwie wznowiono także emisje nowych odcinków serii "Historien om Sverige" na SVT i SVT Play. Możecie ją oglądać za darmo na całym świecie.


Źródła: SVT Nyheter, Morgonstudio, TV4 Nyheterna, Nyhetsmorgon, Sveriges Radio EKOT, Aftonbladet, Expressen, Melodifestivalen, Kungahuset, Kelly Louise Killjoy

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page