God morgon ☕
Podobno ostatni weekend z letnimi temperaturami w Szwecji właśnie dobiegł końca. Niedługo będzie jednak borsucze lato, wiecie co to takiego?
W tym tygodniu wiadomości wyszły dość negatywne. Jak nie zaraza, to strzelaniny w Uppsala, ewakuacja lotniska czy skazany nastolatek. Planowane zaostrzenia. Zdechła kotka. I gmina nie zapewnia już kawy pracownikom. Z anteny znikają lubiane przez widzów programy. I tylko Książę Daniel, planowane obniżenie podatku i szwedzcy piłkarze ratują sytuację.
Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!
Zaczynamy od tragicznej wiadomości dotyczącej gminy Finspång, gdzie w ramach oszczędności pracownicy zatrudnieni przez gminę nie będa mieli w czasie przerwy zapewnionej kawy. To w ramach oszczędności w trudnych czasach.
Google Analytics zaobserwowalo zwiększone zainteresowanie frazą "Career Star" połączoną z "Emma", "sms" i "bluff" w Szwecji pod koniec sierpnia. Ma to związek z podejrzanymi SMSami wysyłanymi na szwedzkie numery od rzekomej Emmy z firmy Career Star szukającej młodych osób w Szwecji do współpracy. SMS prosił zainteresowanych o kontakt na szwedzki numer. Reporter SVT spróbował skontaktować się z podanym numerem, gdzie zaczął rozmowę z zupełnie inną osobą - lub, jak podejrzewał, chatbotem. Udało mu się dowiedzieć, że wypłate dostanie w kryptowalucie, jednak nie, jakie czekają go w pracy obowiązki. Po otrzymaniu linka od numeru kontaktowego, skontaktował się z policją, gdzie dostał od reprezentanta wyjaśnienie, że najprawdopodobniej jest to fałszywy SMS i może służyć pozyskiwaniu fałszywych kont do serwisów albo wykorzystania numeru, który kliknie w link do wysyłania masowych wiadomości dalej.
W regionie Västmanland w środę potwierdzono pierwszy przypadek dzika zarażonego afrykańskim pomorem świń. Państwowy Instytut Weterynarii (Statens veterninärmedicinska anstalt, SVA) potwierdził w sobotę kolejne dwa przypadki w Fagersta - parę kilometrów od pierwszego. Karl Ståhl, państwowy epizootiolog, zaznacza jednak, że potwierdzenie kolejnych przypadków niczego nie zmienia, bo najważniejsze jest geograficzne rozprzestrzenianie się choroby, a nie liczba potwierdzonych zarażeń - choć spodziewa się, że dziesiątki martwycu dzików mogą zostać znalezione w okolicy. W sobotę znaleziono kolejne siedem zdechłych dzików w tym samym lesie i zostaną poddane badaniom - które nie powinny zająć więcej, niż dobę, ale pozytywny wynik musi zostać potwierdzony raz jeszcze.
Choroba dotyka jedynie świnie i nie jest groźna dla ludzi - jednocześnie podejrzewa się, że to człowiek przyniósł do Szwecji chorobę, jako że dzik porusza się 1 do 2 kilometrów na miesiąc, a ten sam wariant afrykańskiego pomoru świń został wcześniej wykryty w Czechach i w Belgii i jest bardzo trudny do zwalczenia. Zaleca się, by nie przywozić ze sobą produktów mięsnych z krajów, w których wykryto afrykański pomór świń.
W związku z wykryciem zarazy, zostaną wprowadzone restrykcje w okolicy Fagersta. Na początku obowiązywać będzie zakaz wejścia na teren lasu - odizolowano teren o powierzchni ponad 1000 kilometrów kwadratowych. Jako że choroba nie jest groźna dla ludzi, nie ma zaleceń, by nie spożywać wieprzowiny.
Sztuczna inteligencja ze Szwecji ma pomóc w znajdowaniu terrorystów. Program ma analizować wiadomości tekstowe i wykrywać ślady mogące prowadzić do wykrycia samotnie działających terrorystów. Stojąca za projwktem Lisa Kaati wyjaśnia, że dzięki temu ludzie będą w stanie wyciągać bardziej trafne wnioski. Samotnie działający zamachowcy są uznawani na największe zagrożenie terrorystyczne w Szwecji.
Rząd zmniejszył podatek na snus o 20%, co oznacza 3 SEK mniej na opakowanie.
Policji grozi kara w wysokości 150 000 SEK za nieprawidłowości w śledztwie w sprawie śmierci regionalnego szefa policji Matsa Löfvinga, jeśli nie zostaną podjęte w tej kwestii żadne działania korygujące. Policja ma czas do 15 listopada.
Mats Löfving został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu 22 lutego tego roku. Tego samego dnia wcześniej miała miejsce konferencja prasowa specjalnego śledczego policji Runara Vikstena, podczas której przedstawił on Matsa Löfvinga jako winnego wielu zaniedbań i doradził jego zwolnienie. Löfving był wczesniej zamieszany w skandal dotyczący m. in. nadużycia władzy w związku z romansem z jedną z kolezanek w pracy.
Od 1 stycznia 2024 ma obowiązywać niższy podatek na beznynę i diesel - poinformował w czwartek Rząd wraz z SD podczas konferencjo prasowej. Podatek na benzynę ma być obniżony o 1,64 SEK na litr, co dla konsumentów oznacza obniżenie ceny o 60 öre na litr. Podatek na diesel ma byc obniżony o 43 öre na litr, do minimalnego poziomu obowiązującego w Unii Europejskiej. Zapowiedziano także obniżenie podatku na olej napędowy.
Łączny koszt obniżenia podatków szacowany jest na 6,48 miliardów SEK.
Rząd ogłosił także swoją alternatywę dla premii do zakupu aut elektrycznych (zwrot części zapłaconej kwoty), która została zniesiona niedługo po wyborach, przy ogeomnej krytyce opozycji. Minister ds. Środowiska i Klimatu Romina Pourmokhtari (L) podczas konferencji prasowej w środę poinformowała o podobnej premii, tylko dotyczącej elekteycznych ciężarówek i pojazdów roboczych. Rząd chce takze rozbudować infrastrukturę do ładowania aut elektrycznych. Miljöpartiet krytykuje pomysł, jako sam w sobie niezły, ale zupełnie niezmieniający nic w kwestii niewykonania założeń klimatycznych przez ten Rząd. Beatrice Rindevall, rzecznik prasowa Naturskyddsföreningen (Stowarzyszenia Ochrony Przyrody), także widzi problem w propozycji Rządu, dokladniej brak planów elektryfikacji infrastruktury kolejowej.
W czwartek Minister ds. Migracji Maria Malmer Stenergard ogłosiła zmiany w wymogach do przyznania szwedzkiego obywatelstwa. Szwedzkie obywatelstwo stanie się praedopodobnie jednym z najcięższych do otrzymania w Europie - choć w chwili obecnej jest jednym z najłatwiejszych. Rząd planuje wprowadzić wymóg znajomości języka, wiedzy o społeczeństwie, oraz zaostrzyć wymóg prowadzenia praworządnego trybu życia w Szwecji (co dokładnie nie zostało wyjaśnione, na chwilę obecną należy nie być karanym) i wykazania możliwości zapewnienia utrzymania się w kraju. Długość wymaganego pobytu w Szwecji także ma zostać wydłużona z 5 lat do 8 lat. Propozycje zostaną teraz rozpatrzone do 30 września 2024, a gotowa propozycja zmian w prawie planowana jest najwcześniej jesienią 2025.
15-latek oskarżony o zadanie nożem ran śmiertelnych innemu nastolatkowi wiosną tego roku w Hammarby Sjöstad w Sztokholmie został skazany na dwa lata pobytu w zamkniętym zakładzie poprawczym - wymiar kary spowodowany jest wiekiem chłopaka.
W maju tego roku dwóch nastolatków pokłóciło się w Lumaparken w dzielnicy Hammarby Sjöstad (tam, gdzie polecam wam co roku iść i oglądać kwitnące wiśniowe drzewka zamiast Kungdträdgården). Jeden dźgnął drugiego nożem 7 razy, z czego za każdym razem ostrze przeszło przez serce. Poszkodowany nastolatek zmarł w wyniku odniesionych ran. Drugi uciekł, wyrzucając nóż do Stadsgårdskajen; policja zatrzymała go wkrótce po zdarzeniu. Nastolatek odpowiedział za morderstwo, co dla osoby dorosłej oznaczałoby 15 lat więzienia. Poza 2 latami pobytu w zakładzie, chłopak musi wypłacić także odszkodowanie rodzinie zmarłego w wysokości ok. 500 000 SEK.
W nocy ze środy na czwartek została zastrzelona 60-letnia mieszkanka okolicy Gränby w Uppsala. W sprawie zatrzymano dwie osoby podejrzane o morderstwo. Według źródeł SVT, zabójstwo wiązane jest z konfliktami wewnatrz gangu Kurdyjskiego Lisa, który ma stać za falą przemocy w Sztokholmie i okolicach w tym roku - kobieta ma przynależeć do rodziny jednego z członków gangu Foxtrot. Zdarzenie łączone jest ze styczniową eksplozją w budynku, gdzie mieszkała osoba spokrewniona z kimś z gangu i ostrzelaniem domu rodzinnego w Fullerö pod Uppsala w tym samym miesiacu, które także łączone jest z Kurdyjskim Lisem.
W nocy z soboty na niedzielę natomiast miał miejsce atak mający na celu samą teściową Kurdyjskiwgo Lisa - ostrzelano mieszkanie w dzielnicy Stenhagen. W mieszkaniu nie znajdowała się wspomniana teściowa, a dwóm osobom, które w tym czasie tam przebywały, nie stała się żadna krzywda.
Kolejnymi programami, które znikają z anteny szwedzkiej telewizji są "Biggest loser", "Karl Fredrik på Österlen" (celebryta Karl Fredrik dogląda ogrodu i dekoruje dom), "Wild Kids" i "Parlamentet" (satyra polityczna).
W piątek około 30 000 szwedzkich uczniów zatańczyło o godzinie 10:00 układ do muzyki Avicii w celu zwrócenia uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodzieży. Projekt nazywa się Dansa för livet (Zatańcz dla życia) i został zapoczątkowany przez szkołę w Lund dwa lata temu w związu z 10. września, kiedy przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W tym roku w projekcie wzięło udział 118 szkół w całym kraju.
W sobotę późnym wieczorem ewakuowano część lotniska Lantvetter w Göteborg z powodu znalezionego podczas kontroli podejrzanego urzadzenia elektronicznego. Późną nocą policja poinformowała, że urządzenie po oględzinach nie zostało uznane za niebezpieczne. Według zainteresowanych, był to domowej roboty powerbank.
W sobotę w sztokholmskim Hagaparken odbył się Pep Dagen - impreza promująca sport i zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci. Impreza organizowana jest co roku przez stowarzyszenie Generation Pep założone przez Księcia Daniela wraz z Małżonką Następczynią Tronu Królewną Victorią, którzy byli obecni podczas imprezy. Książę Daniel osobiście wręczał nagrody uczestnikom dorocznego Biegu im. Księcia Daniela, w którym, tradycyjnie, wzięła udział także Jego córka, Księżniczka Estelle.
W niedzielę podano do wiadomości, że obywatel Szwecji pracujący jako dyrektor, został aresztowany i przwbywa w więzieniu w swojej ojczyźnie, Libanie. O zdarzeniu poinformowali jego bliscy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że chodzi o mężczyznę powyżej 40 lat i wraz z ambasadą w Bejrucie pracują nad rozwiązaniem sprawy.
Szwecja pokonała Estonię 5:0 w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. We wtorek reprezentacja Szwecji spotka się z reprezentacją Austrii.
W kąciku zwierzęcym żegnamy kota z tunnelbana w Kärrtorps Centrum. Sinne była lokalną atrakcją i ukochaną maskotką mieszkańców. Odeszła za tęczowy most w wieku 13 lat. Mieszkańcy żegnają ją wpisami w księdze wspomnień w lokalnym sklepie.
Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter, Sveriges Radio EKOT, Facebook Ulfa Kristerssona, Sveriges Radio P4 Stockholm, Expressen
Comments