top of page

Szwedzkie wiadomości v1 2023

God morgon! ☕


Nadal wiemy, który mamy tydzień, to zdumiewające uczucie. Jak Wam minął pierwszy tydzień nowego roku? Macie jakieś nyårslöfte - postanowienia noworoczne? Może wytrwamy z nimi do tygodnia 3! 🙃


Ten tydzień przyniósł w Szwecji królewską dramę na początek jubileuszowego roku, ministerialne serwery padły z wrażenia nad miłością do kotów, a Kościół Szwedzki rozpoczął dumanie nad nowymi pieśniami. Poczytacie o cudownym reniferze, adwokacie z problemem z kontrolowaniem emocji oraz dowiecie się, jak dłigo trzeba zbierać piwo, by ugrać pierwszy milion.


Wiadomości ze Szwecji pojawiają się co poniedziałek o 7:00 na moim Facebooku Sztokholmianka oraz blogu Polskie w Szwecji. Zapraszam!


Instagram:



Dwór Królewski opublikował oficjalny portret Króla z okazji 50-lecia jego panowania na szwedzkim tronie. Wykonał go fotograf Thron Ullberg w sali Rikssalen na Zamku Królewskim w Sztokholmie. To w tej sali we wrześniu 1973 miała miejsce koronacja króla Carla XVI Gustafa. Na fotografii Król stoi obok srebrnego tronu podarowanego w 1650 roku królowej Kristinie z okazji jej koronacji. Król ma także na sobie insygnia takie jak Order Królewski Serafinów, Królewski Order Miecza, Order Gwiazdy Polarnej oraz Order Wazy, a także Order Danebroga.

Fotografię można obejrzeć pod linkiem:


W najnowszym dokumencie SVT o szwedzkiej rodzinie królewskiej, Król wyraził swoje niezadowolenie ze zmiany prawa, które nadało pierworodnemu dziecku prawo do odziedziczenia tronu niezależnie od płci. Królewicz Carl Philip urodził się jako następca tronu, jednak pół roku później weszło w życie prawo nadające tron Królewnie Victorii jako pierwszemu dziecku Króla. Król określił zmianę jako "szaloną". "Prawo działające wstecz jest nierozsądne, nadal tak sądzę" - wyjaśnił w wypowiedzi, która miała udobruchać opinię publiczną dzień po publikacji wywiadu. W czwartek Dwór Królewski wydał oficjalne pismo, w którym Król dodaje, że "głęboko go zasmuca, że jego komentarze mogłyby sugerować, jakoby nie wspierał swojej córki, Królewny Victorii, jako następczyni szwedzkiego tronu". W oświadczeniu czytamy także: "Królewna Victoria jest moją następczynią i wspaniałym wsparciem dla mnie, naszej rodziny i naszego kraju. Jestem dumny z niej i pracy, jaką wykonuje dla Szwecji."

Serial "Ostatni Królowie Szwecji" (org. Sveriges Sista Kungar) jest dostępny na całym świecie darmo na platformie SVT Play:https://www.svtplay.se/sveriges-sista-kungar


2 stycznia Jordbruksverket uruchomiło elektroniczny spis kotów w Szwecji. Od tego roku obowiązkiem właściciela jest rejestracja kota - do tej pory istniał jedynie spis psów. Do rejestracji potrzebny jest chip lub tatuaż, podaje się także znaki rozpoznawcze zwierzęcia oraz dane kontaktowe właściciela. Jednorazowa opłata za rejestrację kota wynosi 40 SEK (przy minimalnych zarobkach odpowiednik kilkunastu minut pracy).

Koty to najpopularniejsze zwierzęta domowe w Szwecji - dane pochodzą od ubezpieczycieli zwierząt. Rejestr ma ułatwić znalezienie zaginionego kota oraz pomóc z problemem bezpańskich kotów w kraju. Zainteresowanie rejestracją bylo tak duże, że przez dwa dni serwery nie działały lub działały częściowo.


W okolicy Lund auto nie zatrzymało się do rutynowej kontroli. Policja ruszyła w pościg za autem - wówczas kierowca nagle uderzył w radiowóz, wywracając go na nach i uciekł. Kierującego autem 20-latka złapano w okolicznym ogrodzie. Postawiono mu teraz zarzut usiłowania zabójstwa policjanta.


Svenska kraftnät sugeruje, by maksymalna zapomoga dla przedsiębiorców w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej wynosiła 22 miliony SEK - tak, by była zgodna z wytycznymi Unii Europejskiej co do wsparcia finansowego od państwa. Zapomoga ma zostać wypłacona na podobnych zasadach, co dla osób prywatnych - czyli dla energetycznych regionów 3 i 4 (południowa połowa Szwecji), jako że średnia cena za kWh w regionach 1 i 2 nie była aż tak wysoka. Propozycja musi zostać teraz zaakceptowana przez Inspekcję Rynku Energetycznego - wówczas Rząd będzie mógł wystąpić o wsparcie do Komisji Europejskiej i dopracowac szczegóły wypłat.

Pakiet pomocy finansowej był jedną z obiektnic wyborczych Rządu - miał być on wypłacony 1 listopada 2022. Obecnie wypłaty wsparcia planowane są na luty 2023.


165 000 kur z farmy CA Cedergren zostanie uśpionych po tym, jak w ich jajach wykryto salmonellę. Partia została już wycofana ze sprzedaży. Na tej samej farmie w ubiegłym roku miał miejsce pożar, a dwa lata temu wykryto na niej ognisko ptasiej grypy. Wycofane partie jajek to Garant ägg, frigående inomhus XL, 6-pack z datą przydatności 2023-01-26 oraz Coop Ägg Frigående 12-pack, Coop Ägg Frigående 24-pack i Xtra Ägg Frigående 15-pack z różnymi datami przydatności do spożycia.


Aktualizowana jest księga psalmów szwedzkiego Kościoła - obecna wersja pochodzi z roku 1986. Do Svenska Kyrkan nadesłano ponad 11 000 zgłoszeń - w tym utwór znanej szwedzkiej piosenkarki pop Miss Li "Hälsa Gud" ("Przekaż Bogu"). Utworu możecie posłuchać na Spotify:https://open.spotify.com/track/5g9gZGiXlk747pESQzmmRT?si=nl6ntTHJR4i_pDSwd8mjHw


Reprezentacja Szwecji w hokeju na lodzie w turnieju Mistrzostw Świata Juniorów w Kanadzie w połfinałach pożegnała się ze złotem po porażce 2:1 z Czechami. Wynik po dogrywce, w której decydująca bramka padła 38 sekund przed końcem meczu. W efekcie Szwecja stoczyła bój o brąz przeciwko USA, ale ukończyła turniej na czwartym miejscu.


W Sztokholmie trwa seria przestępstw związanych z porachunkami gangów, która rozpoczęła się w świąteczny weekend - w środę miała miejsce strzelanina na stacji pendeltåg w Jordbro na południe od Sztokholmu, w wyniku której śmierć poniósł 25-latek. W czwartek wezwano policję do eksplozji w bloku w Farsta. Nikt nie odniósł w niej obrażeń.

Policja wiąże wydarzenia z raperami, którzy mają szerokie grono agresywnych odbiorców w mediach społecznościowych, jeden z nich ma być także powiązany z morderstwem rapera Einára, którego zastrzelono w 2021 roku.


Od 7 do 28 stycznia Szwecja wprowadza wymóg przedstawienia negatywnego wyniku testu na covid-19 dla wszystkich podróżujących z Chin.


Znany adwokat został skazany na wypłatę odszkodowania swoim sąsiadom po tym, jak kamera uwieczniła go rozsmarowującego psie odchody na ich samochodzie. Para juz wcześniej podwjrzewała adwokata, ponieważ na spotkaniach wspólnoty mieszkaniowej mieli odmienne zdania i po spotkaniach przez wiele lat zawsze ktoś niszczył ich mienie, przebijając opony lub obsikując ich piwnicę, ale nie mieli dowodów. Po ostatnim zgłoszeniu okazało się, że kamera z parkingu dokładnie pokazuje adwokata. Musi on zapłacić 23 000 SEK.


Mats Strand zbiera puszki z piwem od 1975 roku i posiada w tym momencie największą kolekcję w kraju - ponad 40 000 egzemplarzy wartych łącznie ponad milion koron. Puszki eksponowane są w szkole, którą Mats kupił specjalnie po to, by miec miejsce na swoją kolekcję - którą planuje sprzedać, by wyremontować szkołę na salę do spotkań dla młodzieży.


Według najnowszych statystyk, Szwedzi coraz rzadziej się rozwodzą, choć każdego roku dochodzi do około 20 000 rozwodów w Szwecji - około połowa małżeństw tak się kończy. W 2022 odnotowano jednak o 700 rozwodów mniej, niż w 2021, a w 2021 az o 2000 rozwodów mniej, niż w 2020.


Caspian to imię niezwykłego renifera - urodził się jako jedno z reniferowych bliźniąt, co samo w sobie zdarza się nie zwykle rzadko, a w dodatku przeżył, choć w przypadku reniferów zwykle nie starcza w takich przypadkach pokarmu dla obojga potomstwa. Caspian został wykarmiony przez swoich opiekunów w Ruvhten Sijte - Glenna Rensberg i Agnetę Andersson.


Uczniowie szkoły Ljungvikskolan w Gråbo w ostatnim dniu szkolnym w roku otrzymali po czekoladzie - ale tylko ci, którzy przez cały rok nie opuścili ani jednego dnia zajęć. Nie grało roli czy noeobecność była spowodowana chorobą albo innym racjonalnym zajściem, reszta dzieci nie otrzymała zupełnie nic. "To w żaden sposób nie jest w porządku" - komentują rodzice.


Frida Karlsson została w niedzielę we włoskim Val di Fiemme drugą w historii osobą ze Szwecji, która wygrała turniej Tour de Ski - wcześniej była to Charlotte Kalla w 2008.


Na konferencji dotyczącej obrony podczas dorocznego spotkania sił obronnych Försvarsmakten w Sälen Premier Ulf Kristersson oznajmił, że Turcja stawia niemożliwe do spełnienia warunki wobec akceptacji podania o przyjęcie do NATO, choć jednocześnie Turcja przyznaje, że Szwecja wypełnia swoje obietnice. "Szwecja nie jest gotowa i nie chce wypełnić wszystkich niemożliwych warunków stawianych przez Turcję" - powiedział Premier. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił jako "niewyobrażalne", by NATO nie zareagowało, jeśli Szwecja lub Finlandia zostałyby zaatakowane nawet jeszcze nie jako kraje członkowskie


Źródła: kungahuset.se, SVT, TV4, Dagens Nyheter, Sveriges Radio EKOT, forsvarsmakten.se

256 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page