top of page

Szwedzkie wiadomości v17 2023


Glad Första Maj!


W Szwecji dziś także dzień wolny od pracy, od 1938 roku. Dni wolne od pracy nazywamy tutaj czerwonymi dniami ze względu na oznaczenia w kalendarzu, który w papierowej wersji widziałam jedynie w księgarni i w starej chatce u cioci Moniki. W wielu miejsach w kraju będą demostracje i pochody, więc spodziewajcie się utrudnień w ruchu - albo się dołączcie 🙃


W przeglądzie wydarzeń dziś wyrok w sprawie, która zszokowała Szwecję trzy lata temu. Poznamy niemal bajkową historię chłopca sprzedającego kwiatki i roślinę, która przysparza problemów mieszkańcom pewnej szwedzkiej wyspy. Będzie też o tym, gdzie iść do liceum, by grać potem w gry w Katowickim Spodku, poznamy powód pustych półek z kawą w ICA, a w międzyczasie dowiemy się, jak długo trzeba się witać, by pobić rekord świata i ile pieniędzy można wtedy zebrać.


Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i Instagramie - zapraszam!



Poznaliśmy wyrok w sprawie zabójstwa 12-letniej Adriany, która została zastrzelona w okolicy stacji benzynowej w Botkyrka latem 2020. Adriana wyprowadzała psa na spacer i nie była celem atakujących, znalazła się w złym miejacu o złym czasie.

Sąd skazał trzech mężczyzn podejrzanych w sprawie na dożywocie. Jeden z mężczyzn został także skazany za 6 prób zabójstwa.


Trwa sprzedaż Majblomma - przypinek i naklejek w kształcie kwiatów sprzedawanych przez dzieci w Szwecji na wiosnę. Zebrane fundusze idą na cel charytatywny, a drobną część (10%) mogą zatrzymać mali sprzedawcy. Co roku kwiatek projektowany jest przez inne dziecko.

W tym roku rekord sprzedaży po nagłośnieniu w mediach pobił 12-letni Murhaf Hamid, który wraz z kolegami chciał zebrać nieco funduszy na wspólne wyjście na pizzę. W poniedziałek zebrana przez niego kwota wynosiła 360 000 SEK, a już we wtorek 2,8 miliona SEK. To największa sprzedaż od założenia fundacji 116 lat temu! Murhaf otrzymał także 112 000 SEK napiwków.

Murhaf czeka na decyzję w sprawie przyznania azyku w Szwecji, dlatego finansowa niezależność jest dla niego dodatkowo ważna. "Najchętniej kupiłbym pozwolenie na stały pobyt, ale tak się nie da. Dlatego kupię sobie nowe buty, ubrania, może nawet telefon" - wylicza.

Ze sprawą związana była także przykra sytuacja, gdy wśród komentarzy pojawiły się także takie z pogróżkami i o zabarwieniu rasistowskim, w tym od polityka należącego do Sverigedemokraterna. Piblicznie zabrał w sprawie głos Premier Ulf Kristersson: "Wy, którzy piszecie pełne nienawiści komentarze wobec dziecka w mediach społecznościowych - wstydźcie się. I skończcie z tym." Na policję zgłosili je także nie tylko rodzina, ale i sama organizacja Majblomma.


Szwecja wydali z kraju pięciu rosyjskich dyplomatów, dyolomatycznie wyjaśniono także, że to z powodu zachowań, które wykraczają poza zadania związane z prowadzeniem działalności dyplomatycznej. Ambasador Rosji w Szwecji nie chciał komentować wydarzenia. Korespondent SVT komentuje natomiast, że byłoby ro bardzo zadziwiające, gdyby w odpowiedzi Rosja nie wydaliła z kraju mniej-więcej takiej samej liczby szwedzkich dyplomatów.


Narodowy Bank Szwedzki Riksbanken podniósł po raz kolejny stopy procentowe do poziomu 3,5%, to kolejny rekord od października 2008 roku.


Od następnego roku szkolnego trzy licea w Helsingborg będą oferowały profil e-sportowy. Rektor Anette Lilja wyjaśnia, że to jak najbardziej należy do kategorii edukacji sportowej, gdzie uczniowie wybierają, w jakim sporcie chcą się doskonalić. Personel wyjaśnia także, że e-sport stał się bardzo rozbudowanym rynkiem pracy i wielu uczniów z pewnością znajdzie zatrudnienie w branży.


Claes Blixt i Dennis Krook w gminie Tanemo pobili rekord świata w długim uścisku dłoni - w Szwecji nazywa się to potrząsnięciem dłoni i dokladnie tak też było to robione zamiast zwykłego uścisku. Panowie wytrzymali 25 godzin - mogli co godzinę iść na 5-minutową przerwę, a przez cały czas zbierane były fundusze na pomoc charytatywną dla Kenii, gdzie pracuje w domu dziecka Claes. Podczas eventu udało się zebrać ok. 85 000 SEK.


Zakończyła się szwedzka operacja militarna w Sudanie - ewakuowano pomyślnie około setki Szwedów.


Sieć supermarketów ICA przestała kupować kawę od jednego z największych szwedzkich producentów - Gevalia. Powodem jet zbyt wysoka podwyżka cen przez producenta. Jak tłumaczy przedstawiciel ICA, chcą oni płacić producentom odpowiednie ceny, ale jednocześnie muszą zapewnić ceny przystępne dla konsumentów.


Kristianstadbladet donosi o kobiecie, która zgłosiła parokrotnie do Försäkringskassan, szwedzkiego ubezpieczyciela publicznego, że VAB-uje (potrzebuje zostać w domu i opiekować się chorym dzieckiem, zamiast przyjść do pracy, skrót od Vård Av Barn - Opieka Nad Dzieckiem). Kobieta nie była jednak nigdzie zatrudniona. Försäkringskassan domaga się zwrotu wypłaconych pieniędzy, kobieta została także oskarżona o 3 przestępstwa finansowe związane z zapomogą. Podczas przesłuchania, oznajmila jednak policji, że to Försäkringskassan są przestępcami, nie ona.


Vaxjö Lakers zostali Mistrzami Szwecji 2023 w hokeju na lodzie po wygranej 4:1 w meczach nad Skellefteå.


Czosnek niedźwiedzi (ramslök) stał się ostatnimi czasy tak popularny, że powoduje problemy dla mieszkańców wyspy Öland. Większe zainteresowanie spowodowało zwiększony ruch drogowy i problem z zaśmieconymi lasami.

Stowarzyszenie Botaniczne Öland uważa, że naruszane jest tu Prawo Wszystkich Ludzi - Allemansrätten - pozwalające na swobodne zbiory na własne potrzeby, pod warunkiem pozostawienia miejsca w podobnym stanie, jakim się je zastało. Masowe zbiory czosnku, często przez ludzi w minibusach zbierających je na worki na sprzedaż wykraczają poza ramy tego prawa. Zbiory na sprzedaż nie są nielegalne na Öland, wypada jednak porozmawiać z właścicielem ziemi, by nie był stratny. Absolutnie zabronione jest natomiast wykopywanie czosnku z korzeniami.

Stowarzyszenie nałożyło na mapę wszelkie miejsca, gdzie rośnie czosnek - nadal dość rzadki. Dopóki jednak nie będzie zagrożony wyginięciem, praktycznie nie można go wpisać na listę gatunków chronionych.


Park rozrywki Liseberg w Göteborg wykupił reklamę na... sztokholmskich łodziach kursujących do sztokholmskiego aprlu rozrywki Gröna Lund. Można przeczytać na jednej z nich, że "To najlepsza podróż dnia, jak się powiedzie, to popłynie aż do Göteborg".

Pracująca w Gröna Lund Karolina skomentowała, że "deko kozaczą".


W tygodniu odbyła się kolejna debata klimatyczna w Parlamencie, którą przerywały protesty aktywistów klimatycznych. Aktywiści zostali z sali wyniesieni przez ochronę.


Znany szwedzki muzyk Magnus Uggla został nagrodzony Bellmanspriset - nagrodą przyznawaną co roku przez Sztokholm za wyróżnienie miasta w twórczości artysty, stowarzyszenia czy festiwalu. Nagroda wynosi 100 000 SEK.


30 kwietnia Król Carl XVI Gustaf obchodził swoje 77. urodziny. Poddani mogli pozdrowić Króla i Rodzinę Królewską podczas oficjalnych uroczystości na placu przed Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.


Tego samego dnia obchodzono w Szwecji Noc Walpurgii - święto wielorakiego pochodzenia, podczas którego w całej Szwecji palone są ogniska - dla odpędzenia zła, ale i żeby pozbyć się badyli z ogrodów i przywitać nadejście wiosny.


W tym tygodniu zmarła finlandssvenska aktorka Stina Rautelin, znana szwedzkiej publiczności głównie z serii o znanym komisarzu "Beck", a także ekranizacji powieści Camilii Läckberg. Stina zadebiutowała już jako dziecko, była gwiazdą Svenska Teater w Finlandii oraz występowała na deskach sztokholmskiego teatru. Zmarła w wieku 59 lat.


Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter, Sveriges Radio EKOT, P4 Sveriges Radio Stockholm, Krisyanstadsbladet, Expressen, Kungahuset

Czy podobają Ci się "Szwedzkie wiadomości" na naszym portalu:

  • Tak

  • Nie

Masz pomysły lub sugestie? Słuchamy Ciebie napisz do redakcji na kontakt@polskiewszwecji.com

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page