top of page

Szwedzkie wiadomości v22 2023

Hejsan ☕


Poniedziałkowe wiadomości rozpoczniemy od uspokojenia - wszelakie wydzieranie się, trąbienie i dziwne zachowanie młodych ludzi w Szwecji w przeciągu jakiś dwóch tygodni to zachowanie całkiem normalne, kończą szkołę i wydaje im się, że są wolni. Nie niszczmy im tej chwili, i tak się potem rozczarują.


Tymczasem ostatni tydzień minął nam wśród rozważań nad zamieszkami podczas meczów piłki nożnej i dumaniu nad przyszłością AI w Kościele. Dowiecie się z lektury, czego boją się młodzi Szwedzi i jaki wielki cel ma Szwecja do 2025 roku. Będzie też o czekoladzie, planowanym filmie, łosiej kąpieli i rosyjskim szpiegu z krainy zwierzów.


Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!



Jens Stoltenberg, szef NATO, wyraził głęboką nadzieję na ratyfikowanie członkostwa Szwecji w Sojuszu przez Turcję i Węgry przed szczytem NATO, który odbędzie się 11 lipca. Stoltenberg dodał, że Szwecja już teraz integruje swoje siły obronne z siłami NATO i w razie ataku na Szwecję, NATO przyjdzie Szwecji z pomocą.


Szwedzi zgłaszają problem z wymianą koron szwedzkich na gotówkę za granicą, problem dotyczy głównie krajów Bliskiego Wschodu i Tajlandii, ale i Polski. Więcej w jednym z moich ostatnich postów:


Szwecja ma najniższy odsetek regularnych palaczy w Europie i planuje być zupełnie wolna od papierosów w 2025 roku - co według definicji WHO oznacza, że palić będzie mniej, niż 5% populacji kraju. Byłoby to pierwsze państwo Unii Europejskiej, które by to osiągneło. Jeszcze w 2004 roku paliło regularnie aż 20% mieszkańców - dziś jedynie 5,8%, czyli bardzo blisko wyznaczonej przez WHO granicy. Według ekspertów, ma to związek z tym, że szwedzkie społeczeństwo jeat bardzo dobre w przestrzeganiu konwencji tytoniowej wyznaczającej na przykład strefy wolne od palenia.Jednocześnie, zauważono, że podział wśród palaczy jest bardzo nierówny i zależy od wykształcenia, zarobków czy zawodu. W 2022 roku odsetek palaczy wśród osób bez wyższego wykształcenia wynosił 12%, w porównaniu z jedynie 2% wśród osób z wyższym wykształceniem.

Wzrasta także odsetek osób, które zażywają snus, zwłaszcza wśród młodych kobiet.


Kościół Szwedzki, Svenska Kyrkan, pochylił się nad zagadnieniem możliwości przynależności sztucznej inteligencji do Kościoła. Według biskup Göteborg Susanne Rappmann, roboty i AI, nawet gdyby ewoluowały do posiadania własnej tożsamości, nie będą mile widziane w Kościele Szwedzkim, jako że jest on dla ludzi. Z tego powodu zupełnie wykluczone jest przyjmowanie przez nie sakramentu małżeństwa, jak i innych. Biksup dodaje, że politycy powinni pochylić się nad zagadnieniem sztycznej inteligencji, poszerzyć wiedzę i wziąć odpowiedzialność za rozwój tej technologii.


Ze względu na zamieszki podczas ostatnich meczów, zwłaszcza zakłóconych derbacg Sztokholmu w ubiegły weekend, zrezygnował ze stanowiska szef klubu piłkarskiego AIK, Manuel Lindberg. Wśród trzech największych sztokholmskich klubów piłkarskich, kibice AIK mają ogólną opinię huliganów i obecnie nie ma w Szwecji pomysłu na rozwiązanie problemu.


Według najnowszych badań Sifo, wiele Szwedów odczuwa strach przed rozmową przez telefon, szczególnie zauważalne jest to w grupie wiekowej 18-29 lat. Jedna z osób udzielających wywiadu na ten temat dla SVT, przyznała, że przeraża ją to, że nie wie, kto dzwoni.


Pewien 22-latek kumplujący się ze znanym youtuberem został oskarżony o poważne naruszenie zasad ruchu drogowego po tym, jak youtuber podzielił się z obserwatorami filmem z jazdy autem z prędkością 256 km/h na E22 w okolicy Kristianstad (dodatkowe info: nazwę miasta czyta się Kryhansta, nie Krystjanstad, serio). Jak można się domyśleć, 22-latek nie przyznaje się do winy, a youtuberowi pamięć szwankuje i zupełnie nie pamięta wydarzenia.

Król kontynuuje podróż po Szwecji w związku z obchodami swojego 50-lecia na tronie. W tym tygodniu zawitał do Växjö i Göteborg. Kolejna wizyta dopiero 14 czerwca w Visby.


Szwedzki związek piłki nożnej zawiesił współpracę reklamową z Mondelez, właścicielem szwedzkiej marki czekolad Marabou. Jako powód podano kontynuowanie sprzedaży wyrobów Mondelez w Rosji.


Tusse, reprezentant Szwecji na Eurowizji w 2021, stanie się gwiazdą pełnometrażowego filmu opowiadającego jego historię. Roboczy tytuł to "Alla mina namn" (Wszystkie moje imiona), film powstanie w reżyserii Andersa Hazeliusa, odpowiedzialnego m. in. za pełen sukcesów serial "Tunna Blå Linjen".


Zwierzęta zagościły na dobre w przeglądzie wiadomości - tym razem Dennis Olsson, piłkarz z klubu Helsingborgs IF wybrał się na ryby i w Öresund (tam, gdzie słynny most miedzy Danią a Szwecją) zobaczył płynącego przez cieśninę... łosia. Film z łosiej kąpieli możecie zobaczyć na SVT:https://www.svt.se/nyheter/lokalt/helsingborg/dennis-filmade-alg-i-sundet-han-simmade-pa-ratt-bra?svtnyheter&35588885&utm


Pojawiły się także plotki, że widziany w ubiegłym tygodniu delfin miałby być rosyjskim szpiegiem. Organizacja Onewhale sugeruje, że mógł to być Hvaldimir, którego widziano w 2019 roku przy norweskim Finnmark z doczepioną do szelek kamerą, co przyczyniło się do spekulacji, jakoby Rosja miała wytrenować delfina do szpiegostwa. Nigdy nie potwierdzono tych domysłów.


W sobotę odbył się 44. Maraton Sztokholmski. Wygrał go Ashenafi Moges z czasem 2 godziny 10 minut i 32 sekundy - to drugi najlepszy czas w historii maratonu.


W Szwecji 1 czerwca nie obchodzono Dnia Dziecka - szwedzką datą barnens dag jest 13 maja i nie ma dla tego dnia specjalnych tradycji, choć wiele miejsc, jak kina, ma specjalne oferty z tej okazji.


Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheterna, Sveriges Radio, Kungahuset, Aftonbladet 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentarer


bottom of page