top of page

Szwedzkie wiadomości v23 2024

God morgon ☕️



Witajcie w powyborczy poniedziałek! Czas na cotygodniowy subiektywny przegląd wiadomości, a w nim -oczywiście- wybory, ale i 501. urodziny Szwecji, zamordowany raper, pierwsza strefa przeszukiwań, drogie czapki, a w tym wszystkim kiciuś.



Jeśli lubisz czytać moje wiadomości, będę wdzięczna za wirtualną kawę w ramach docenienia mojej pracy:




Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku,  instagram.com/milena.in.sweden oraz Threads milena.in.sweden@threads.net  - zapraszam!





Tydzień rozpoczął się od informacji o dwóch mężczyznach zmarłych od postrzału w Norrköping. W sprawie zatrzymano mężczyznę w wieku ok. 25 lat, który jest podejrzany o dwa zabójstwa.


To zdarzenie spowodowało, że w środę zaczęła obowiązywać pierwsza w historii strefa przeszukiwań (🇸🇪visitationszon), wyznaczono ją w dzielnicy Hageby w Norrköping i obecnie ma ona obowiązywać przez dwa tygodnie. W praktyce oznacza to, że policja może przeszukać dowolne osoby i auta bez konkretnego podejrzenia o popełnienie przestępstwa.



Tego samego dnia stanęła niebieska linia metra w Sztokholmie z powodu problemu z kołami. Z ruchu wycofano wszystkie 20 pociągów operujących na tej linii, a autobusy zastępcze nie wystarczyły dla wszystkich pasażerów. Pasażerowie obawiali się problemów także na zielonej linii, z której operator SL miał "pożyczyć" pociągi, powodując ograniczenia w ruchu i opóźnienia także na tej linii - w praktyce opóźnienia wynosiły jedynie minuty w porównaniu z regularnym rozkładem jazdy.



Dzień później, wtorkowyn wieczorem, policja otrzymała zgłoszenie z garażu parkingowego w dzielnicy Backa w Göteborg. Do wiadomości publicznej podano, że znaleziono wówczas postrzelonego 25-latka, który został przewiezony do szpitala - nie udało się go jednak uratować. Dzień później policja potwiedziła, że zmarły to nagrodzony w tym roku Grammis raper C. Gambino, a zajście jest łączone z porachunkami gangów.



W czwartek obchodzono w Szwecji 🇸🇪Nationaldagen, święto narodowe. Jest ono relatywnie nowe, obchodzone dopiero od 1983 roku, a dopiero od 2005 roku jest to dzień wolny od pracy. Centrum świętowania to co roku sztokholmski Skansen, skąd także wywodzi się idea specjalnego dnia - założyciel Skansenu, Artur Hazelius, obchodził 6 czerwca jako "Dzień Gustawa", na cześć króla Gustawa Wazy koronowanego 6 czerwca 1523 roku na króla Szwecji, co oznaczało rozłam unii z Danią. W obchodach w Skansenie bierze udział szwedzka Rodzina Królewska, zawsze ubrana w tradycyjne szwedzkie stroje ludowe. To także dzień, kiedy od 2015 roku każda gmina w Szwecji organizuje uroczystą ceremonię powitalną dla nowych obywateli, którzy otrzymali obywatelstwo w poprzednim roku.



Rząd ogłosił plan zmian w prawie, które zezwalałyby na tzw. 🇸🇪gårdförsäljning. Szwedzkie winnice, browary i destylarnie mogłyby sprzedawać własne wyroby na swoich terenach od bliżej nieokreślonej daty w 2025 roku. Zmiany dotyczą okolo 600 miejsc w kraju. Sprzedaż będzie jedbak ograniczona - maksymalnie ma być możliwy zakup 0,7l mocnego alkoholu i 3 litry wina/piwa/innych napojów alkoholowych po fermentacji, zakupy mają być możliwe wyłącznie w określonych godzinach, wyłącznie przez producentów o określonej wielkości (np. max 75 000 litrów mocnego alkoholu czy 200 000 litrów fermentowanych napojów alkoholowych powyżej 10%, np. wina). Nie zmieniają się zasady dotyczące wieku - producent musi kontrolować wiek kupującego.


W skrócie, obecnie w Szwecji alkohol na wynos powyżej 3,5% kupicie legalnie wyłącznie w Systembolaget. Wymagane jest ukończone 20 lat. Alkohol na miejscu, na przykład w restauracji czy pubie, kupią już 18-latkowie.



Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego miało w Szwecji miejsce w niedzielę - ale Szwedzi mogli przed-głosować już od 22 maja. O głosowaniu w Szwecji pisałam w jednym z ostatnich postów:



Wstępne wyniki wyborów ogłoszone w niedzielę wieczorem opisałam wam... well, w niedzielę wieczorem:




W sztokholmskim Komserthuset Następczyni Tronu Królewna Victoria wręczyła Astrid Lindgren Memorial Award australijskiej organizacji promującej czytelnictwo Indigeneous Literacy Foundation. Nagroda istnieje od 2002 roku i jest przyznawana osobom i organizacjom przyczyniającym sie do promowania literatury wśród dzieci i młodzieży. Nagroda wynosi 5 milionów SEK i jest największą na świecie nagrodą tego typu.



Trwają imprezy uczniów, którzy 🇸🇪tar studenten - czyli kończą szkołę (na poziomie liceum). Jednym z charakterystycznych elementów świętowania są kapitańskie czapki - o których kiedyś pisałam, że są bardzo drogie i znów napiszę, bo sztokholmianka Bella znalazła się w wiadomościach z powodu... zrobienia sobie czapki na szydełku w proteście przeciw cenom. Włóczka kosztowała ją 60 SEK. Inna absolwentka, Leia, wyhaftowała na swojej czapce napis "🇸🇪Fan vad dyr mössan var" czyli "Kurwa, jaka ta czapka była droga".



🇸🇪"Akta katten!" czyli "Uwaga na kota!" słychać było podczas meczu Allsvenskan między IFK Värnamo i Mjällby AIF, kiedy na boisko wbiegł bury prążkowany kot. Skąd się wziął, nie wiadomo. Z boiska wyniósł go jeden z piłkarzy. Zdarzenie możecie zobaczyć pod linkiem:




W meczu eliminacji do Mistrzostw Europy, Szwedki pokonał Irlandki 1:0 na sztokholmskiej Tele2 Arena.



Źródła: SVT Nyheter, Morgonstudio, TV4 Nyheterna, Nyhetsmorgon, Morgonstudio, Sveriges Radio EKOT, Aftonbladet, Expressen, Kungahuset

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Szwedzkie wiadomości v20 2024

God morgon ☕️ Witajcie w cotygodniowym subiektywnym przeglądzie szwedzkich nagłówków. Ciekawe, czy któraś z wiadomości was dzisiaj...

Szwedzkie wiadomości v21 2024

God morgon ☕️ Jak wam minął tydzień? Witajcie w podsumowaniu wiadomości ze Szwecji, które publikuję co poniedziałek. W tym tygodniu...

Szwedzkie wiadomości v22 2024

God morgon ☕️ Witajcie w pierwszy czerwcowy poniedziałek i tygodniu, kiedy będziemy świętować szwedzkość 🇸🇪 Zapraszam na corygodniowy...

Comments


bottom of page