top of page

Szwedzkie wiadomości v24 2023

Zaktualizowano: 25 cze 2023

Go'kväll ☕


Tym razem wiadomości przychodzą do Waszej popołudniowej herbatki. W Szwecji nadal pilibyście kawę o tej godzinie, a gdyby do kawy dołączyć ciasteczka i sąsiadkę, można to już nazwać fika 🍰


W tym tygodniu ponownie ważna będzie pogoda. Ludność kraju dzieli czekolada, za oceanem 10-letnia piosenka otrzymała ważne wyróżnienie, fontanny w stolicy spłynęły krwią (no, prawie), a będzie też o kosmosie. Tym razem brak za to bobrów i delfinów.


Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!



W wielu regionach kraju panowała susza - w Sztokholmie deszcz spadł w niedzielę, a przedtem 15 maja, co oznacza ponad miesiąc bez opadów. W wielu miejscach wprowadzono ostrzeżenia o możliwych pożarach, od znacznego czasu obowiązuje też zakaz rozpalania ognisk czy grilla - możecie sprawdzić, czy w waszej okolicy obowiązuje na stronie Krisinformation:


SVT porównało dane ze stacji pogodowych, z których wynika, że w ciągu tylko ostatnich 50 lat Szwecja dorobiła się dodatkowych 30 dni lata z powodu zmian klimatycznych - głównie w Skåne i Småland. Dane pokazują także zmiany w roślinności - górna granica górskich lasów podwyższyła się o 235 metrów, tropikalne rośliny mogą rosnąć w Malmö, a na Gotlandii odsala się morską wodę, by wystarczyło wody pitnej.


Trwa bojkot produktów szwedzkiego producenta czekolad Marabou - koncern Mondelez, do którego nalezy Marabou, nie wycofał się z rynku rosyjskiego. W tygodbiu do bojkotu dołączył m. in. IKEA, park rozrywki Liseberg z Göteborg, Gröna Lund w Sztokholmie, Furuvik w Gävle i Skara Sommarland. W sprawie wypowiedziała się szefowa marki, Martina Flemström, wyjaśniając, że produkty Marabou produkowane są lokalnie w Szwecji i nic ze szwedzkiej części koncernu Mondelez nie jest produkowane ani eksportowane do Rosji. Dodała, że nie rozumie, czemu ludzie bojkotują Marabou, jednocześnie przymykając oko na inne firmy w tej samej sytuacji, wytykając konsumentom brak konsekwencji - co wzbudziło negatywne emocje wśród Szwedów.


Rząd szwedzki zadecydował o ekstradycji 35-letniego mężczyzny z obywatelstwem tureckim do Turcji. W 2013 męzczyzna został w Turcji skazany na karę więzienia za handel narkotykami.

Zatrzymano kobietę podejrzaną o zaatakowanie nożem dziewczynki. Zdarzenie miało miejsce 12 czerwca w Ängelholm. Na podstawie znaleziska w domu kobiety, policja bada czy można połączyć kobietę z innymi napadami na dzieci.


Drugi miesiąc z rzędu odnotowano ogólny spadek cen żywności w Szwecji. W porównaniu z kwietniem 2023, przykładowe mleko kosztowało w maju ok. 2% taniej - jednakże w porównaniu z majem 2022, cena nadal jest wyższa o ponad 20%. Wzrosły jednak ceny typowych produktów do świętowania Midsommar - śledzie w słoiku w maju były o ok. 17% droższe, niż w kwietniu, podobnie wzrosła cena specjalnie przygotowanego łososia - o ponad 10%.


W następnym roku na międzynarodową stację kosmiczną jako trzeci Szwed w historii poleci Marcus Wandt wybrany spośród 22 500 kandydatów razem z 16 innymi astronautami. Co dokładnie będzie jego zadaniem, na razie jest nieustalone - prawdopodobnie będą to eksperymenty z zachowaniem cieczy w stanie nieważkości oraz badania nad różnymi typami komórek macierzystych, które mogłyby wyleczyć na przykład cukrzycę.


W piątek Rząd zorganizował narodowy szczyt klimatyczny w Sztokholmie - który wzbudził niemałe kontrowersje. Wśród zaproszonych kilkuset uczestników, jedynie trzy to organizacje związane z obroną środowiska. Na szczyt nie zaproszono na przykład organizacji Green Peace.

W ramach zwrócenia uwagi na zmiany klimatyczne, podczas szczytu aktywiści kliamtyczni zabarwili na czerwono wodę m. in. w fontannie na Sergels Torg.


Szef oddziału podcastów szwedzkiego serwisu Spotify nazwał Harry'ego i Megan "pier*olonymi naciągaczami" i zagroził, że ujawni ich sekrety - po pijaku, jak podaje magazyn Variety. Umowa między parą książęcą a serwisem została dawno zerwana.


Spotify musi także zapłacić 58 milionów SEK sankcji za naruszenia w przetwarzaniu danych osobowych.


Avicii jako pierwszy szwedzki artysta w Stanach Zjednoconych otrzymał diamentowy status od Recording Industry Associacion of America - za utwór "Wake me up", który sprzedano 10 milionów razy i/lub odpowiadającej wartości z serwisów streamingowych. 17 cerwca minęło 10 lat od premiery utworu.


Opublikowano listę najlepiej zarabiających szefów urzędow wedlug Altinget - na pierwszym miejscu znalazł się szef policji Anders Thornberg z wypłatą 179 000 SEK na miesiąc. Powyżej 170 000 na miesiąc zarabiają tez m. in. szefowie Försäkringskassan i Skatteverket.


Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter, Dagens Nyheter, Sveriges Radio EKOT, Sveriges Radio P4 Stockholm, Krisinformation

939 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page