top of page

Szwedzkie wiadomości v29 2023

God dag ☕


Oto najnowsza porcja wiadomości ze Szwecji.


W tym tygodniu będzie sporo spraw kryminalnych, zarówno rozwiązanych, nierozwiązanych, jak i planowanych rozwiązań. Dowiemy się, co się stało z Prawdziwą Pippi i gdzie budowano zamki z piasku. Będą też aportowe sukcesy i dramaty oraz, najważniejsze, kryzys między Szwecją a Irakiem.



Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebook.com/Sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!



Zmarła Sonja Melin, "prawdziwa Pippi". W 1941 roku Sonja, wówczas z nazwiskiem Sandin, została zaproszona na urodzinowe przyjęcie małej Karin. Mama Karin, Astrid Lindgren, zaczerpnęła z małej, rodowłosej i pełnej energii Sonji inspirację do stworzenia Pippi, o czym poinformowała w wywiadzie dla Expressen z okazji swoich 80-tych urodzin w 1987 roku. Przez większość życia Sonja pracowała w rodzinnym sklepiku z warzywami w sztokholmskim Hötorgshallen. Zmarła 4 lipca 2023 roku w wieku 89 lat.



Szwedzka gwiazda tenisa Mikael Ymer został zdyskwalifikowany na 18 miesięcy z powodu złamania zasad antydopingowych. W 2021 roku Ymer opuścił trzy testy antydopingowe. We wpisie na Twitterze pisze "W moim odczuciu nie złamałem zasad i Bóg mi świadkiem, że moje sumienie jest czyste".



Rząd powierzył prokurator generalnej Petrze Lundh przewodnictwo nad rozpatrzeniem zmian w prawie karnym. Celem Rządu jest zaostrzenie prawa, m. in. podwojenie kar dla członków gangów, zniesienie "rabatu ilościowego" (mängdrabatt, mniejsze kary zbiorcze za popełnienie wielu mniejszych przestępstw) i zwiększenie częstotliwości używania kar z górnej skali.


Przewidywany czas na rozpatrzenie tych zmian to dwa lata.



W środę w okolicy szkoły Mellringeskolan w Örebro znaleziono postrzelonego mężczyznę. Został on przewieniony do szpitala, gdzie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. W czwartek policja poinformowała o powiązaniach mężczyzny ze światkiem przestępczym. Świadkowie wspominają o osobie, która oddaliła się z miejsca wypadku na skuterze, jednak na razie nikt nie został zatrzymany w tej sprawie.



Dzięki najnowszej technologii, udało się rozwiązać sprawę morderstwa sprzed 20 lat. W grudniu 2002 zaginęła 18-letnia Marua Ajouz - niemal rok później jej głowę znalazł w lesie grzybiarz w okolicach Malmö. Resztę ciała odnaleziono dopiero w 2017 roku podczas prac wykopaliskowych w Nordanå. Dzięki temu stalono, że kobietę postrzelono w szyję. To oraz zeznania świadków sprawiły, że zatrzymano byłego partnera zaginionej. Był on już znany policji wcześniej m. in. z napadu na kierowcę taksówki. Mężczyznę zatrzymano już w 2004 w sprawie morderstwa na Marui, ale wówczas dowody nie wystarczyły, by postawić mu zarzut zabójstwa. W 2022 zatrzymano go w Uddevala, dokąd przeprowadził się w międzyczasie, a w tym tygodniu stanął przed sądem w Malmö.



Szwedzka ambasada w Bagdadzie w nocy ze środy na czwartek została zaatakowana przez parę setek protestantów wobec planowanego podpalenia Koranu przed Ambasadą Iranu w Sztokholmie w czwartek. Protestujący podpalali zarówno flagi szwedzkie, jak i budynki. Około 50% terenu i budynków należących do ambasady zostało uszkodzonych przez podpalenie, personel nie odniósł jednak żadnych obrażeń.


Ze względu na bezpieczeństwo pracowników, ambasada Szwecji w Iraku tymczasowo została przeniesiona z Bagdadu do Sztokholmu, do czego wcześniej nawoływał Irak - iracki ambasador w Szwecji także został wezwany z powrotem do swojego kraju. Po ataku na szwedzką ambasadę, ewakuowano także leżącą nieopodal ambasadę Finlandii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępia ataki i wskazuje na rażące zaniedbanie ze strony Iraku w kwestii ochrony placówki.


Irak wezwał także do zerwania współpracy handlowej ze szwedzkimi firmami i zapowiada zerwanie relacji dyplomatycznych ze Szwecją, jeśli Koran zostanie ponownie podpalony.



Jednocześnie Turcja wystosowała nakaz aresztu wobec Rasmusa Paludana odpowiedzialnego za podpalenie Koranu przed turecką ambasadą w Sztokholmie 21 stycznia tego roku. Nakaz wydał sąd w Ankarze.



W dniach 17-21 lipca odbyła się jubileuszowa, 10. edycja festiwalu rzeźb z piasku w Kalmar na plaży Kalmarsundsbadet, w której udział wzięło 8 drużyn z różnych krajów. W tym roku zwyciężyła rzeźba "Antropocen", którą stworzyli Lars Fager i Leif Andersson.



Z powodu pożarów na Rhodos, ewakuowano stamtąd około 160 obywateli Szwecji.



Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej pokonała RPA 2:1 w meczu Mistrzostw Świata rozgrywających się w Australii i Nowej Zelandii. Bramki dla Szwecji zdobyły Fridolina Rolfö i Amanda Ilestedt, z czego zwycięski gol padł w 90. minucie.



Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter,  Dagens Nyheter, Kalmarposten

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page