God morgon ☕️
Poniedziałkową prasówkę czas zacząć! Na tapecie będzie głównie nowa metoda włamywania się do mieszkań, zaginiony pies i podatek turystyczny. Będzie też o zagrożonych łosiach, kąpiących sie golasach i konkursie na najstarszą przyprawę.
Jeśli lubisz czytać moje wiadomości, będę wdzięczna za wirtualną kawę w ramach docenienia mojej pracy:
Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku, instagram.com/milena.in.sweden oraz Threads milena.in.sweden@threads.net - zapraszam!
Sztokholmska dzielnica Kungsholmen i centrum miasta cierpią z powodu nowej w Szwecji metody włamywania się do mieszkań - zamek zostaje uszkodzony jakimś rodzajem kwasu. Media wspominają o około 50 mieszkaniach, które obrabowano w ten sposób w ciagu ostatnich kilku tygodni. Podobne włamania miały miejsce w całej Europie, między innymi w Niemczech, Belgii, Austrii i Portugalii. W sprawę zaangażowany jest Europol, który nadał sorawie wysoki priorytet.
W sobotę udało się policji zatrzymać dwóch z trzech włamywaczy próbujących obrabować kolejne mieszkanie. Zabezpieczono też odciski palców i DNA z miejsca przestępstwa.
Jak się uchronić przed takim włamaniem? Eksperci podkreślają, że dwa zamki są zawsze lepsze, niż jeden. Kwas jest także metodą bardzo cichą, ale wydziela bardzo intensywny zapach - zachowaj czujność.
W Visby odbył się 🇸🇪stockholmsveckan - "tydzień sztokholmski". Może pamiętacie, jak jakiś czas temu pisałam o podobnym tygodniu w Chorwacji, kiedy sztokholmianie grupowo zabukowali pobyt w Splicie. I jak Chorwaci mieli dosyć drących japę pijanych Szwedów, którzy wszczynali bójki - możemy zrobić tutaj kopiuj-wklej. Sami przyjezdni mówią dla SVT, że "Gotlandia myśli, że to jest najazd" lub że "to jest chaos, chaos i dużo alkoholu". Spytana o to, czy sądzi, że na Gotlandii ludziom podoba się stockholmsveckan, pewna sztokholmianka (wiem) oznajmiła, że "To pewnie może być dla nich trochę uciążliwe, ale to przecież tylko tydzień".
Jeszcze zanim to miało miejsce, pod koniec czerwca politycy na Gotlandii z przewoniczącą Meit Fohlin (S) zaczęli zastanawiać sie nad wprowadzeniem 🇸🇪turistskatt - podatku turystycznego. Pomysł wzbudził w ostatnim tygodniu gorącą debatę w przestrzeni publicznej. Podczas gdy niektórzy uważają, że to absolutnie powinno pokrywać koszty sprzątania po turystach itp., inni uważają, że to właśnie z turystyki żyje Gotlandia i gdyby nie turyści, wiele osób nie miałoby w ogóle pracy - w dodatku, Gotlandia sama inwestuje w reklamy, zachęcając do odwiedzin. W mediach (Nyhetsmorgon, TV4) pojawił sie pomysł, że lepsze byłyby tabliczki zachęcające turystów do darowizn na rzecz zachowania zabytków. Svenska Dagbladen wspomina, że podatek nakładany an turystów w ogóle nie jest zgodny z obecnym prawem podatkowym w Szwecji. Sama rozważam, jak to się ma do 🇸🇪Allemansrätten - Prawa wszystkich ludzi. Bylibyście za wprowadzeniem takiego podatku? Dajcie znać w komentarzach.
Zaginęła Essie, czarna suczka rasy labrador, która pracuje jako pies przewodnik dla Amandy z Enköping. Psa szuka cała Szwecja, wyznaczono nagrodę w wysokości 100 000 SEK. Jednym ze znaków specjalnych u Essie jest brak jednego z kłów. Jeśli zobaczycie Essie, najlepiej wysłać informacje przez grupę na Facebooku 🇸🇪"Essie ska hem".
Poza psem, Szwecja szuka także najstarszego opakowania z przyprawami. To inicjatywa Matsmart walczących z marnowaniem żywności. Przyprawy są pozbawione wilgoci, więc mogą być używane długo po terminie przydatności - do twj daty mają jedynie największy aromat. Jeśli masz w domu prastare przyprawy, wyślij do Matsmart zdjęcie wraz z historią, gdzie się chowały do 11 sierpnia. Do wygrania 1000 SEK na zakupy na matsmart.se a przyprawy zostaną uzyte do ugotowania specjalnego dania.
Gorzej dzieje się z czekoladą Marabou - koncern Mondelez wycofuje partię czekolady o smaku cookie dough z rynku ze względu na możliwą zawartość plastiku.
Zwłoki znalezione w spalonym aucie w Malmö, o czym pisałam wam w poprzednim podsumowaniu wiadomości, mogą należeć do dwóch zaginionych Brytyjczyków. Sydsvenskan podaje, że na Öresundsbron miały znajdować się w aucie trzy osoby. Kim miałaby być trzecia osoba, na razie nie wiadomo. Auto zostało skonfiskowane, a szwedzka policja prowadzi śledztwo w sprawie popełnienia morderstwa, mimo, że nie ustalono do tsj pory przyczyny śmierci dwóch osób. Policja współpdacuje także z Interpolem.
Umożono śledztwo w sprawie przyczynienia się do śmierci Matsa Löfvinga przez byłego szefa policji Andersa Thornberg.
Minister ds. wsparcia i handlu zagranicznego Johan Forssel (M) poinformował o zakończeniu wypłat wsparcia rozwojowego (🇸🇪utvecklingabiståndet) dla Iraku. Jako powód Rząd podaje dobry rozwój ekonomiczny w Iraku. Współpraca zakończy się w przyszłym roku.
Dla zasady, wspomnę, że mimo piątkowej globalnej awarii antywirusa, jak informowała Svedavia, wszystkie lotniska w Szwecji pozostały otwarte. Pasażerowie zostali ostrzeżeni, że mogą pojawiać się problemy z check-in na lotnisku u poszczególnych operatorów i to z nimi lub biurem podróży należy się kontaktować w sprawie problemów. Jako że problem był globalny, niektóre loty międzynarodowe zostały odwołane, pojedyncze były także opóźnione.
Czy wiecie, która arena jest stadionem narodowym Szwecji? Od 12 lipca to Strawberry Arena, jak teraz nazywa się dawna Friends Arena. Za zmianą nazwy stoi norweski miliarder Petter Stormdalen, do którwgo należy koncern Strawberry Group - nowy partner Stockholm Live. Na Strawberry Arena swoje mecze domowe rozgrywają reprezentacja Szwecji i sztokholmski klub AIK. Zapomniałam o tym napisać, bo ostatnio mam sporo na głowie.
I z tej okazji zapomniałam też zupełnie, że w środę w sztokholmskim Skansenie rozpoczęła się tegoroczna edycja koncertów Jazz på Skansen, bo sobie ubzdurałam, że to w sierpniu. Wstęp nie wymaga dodatkowego biletu, koncerty odbywają się co środę.
Na wspomnianej wcześniej Strawberry Arena zagrał dla Sztokholmu dwa koncerty Bruce Springsteen. Recenzje wyłącznie pozytywne: "najwspanialszy narkotyk świata" to tylko jedna z nich.
Oliver Eriksson jedzie przez Szwecję na nartorolkach (🇸🇪rullskidor), by wspierać fundację ALS imienia Börje Salminga. Oliber jedzie 210 🇸🇪MIL od Kiruna do Ystad - i tu wrzucam ciekawostkę: Szwedzi liczą dystans w milach. Ale nic bardziej mylnego, że 🇸🇪en mil to to samo co jedna mila, absolutnie nie - en mil to 10 kilometrów. Oliver wziął pomysł od swojego ojca, który odbył taką samą podróż 25 lat temu. Jak się okazało, na tym samym odcinku drogi przebiegł im też drogę jelonek.
Na jesieni oceniony zostanie stan łosi w Szwecji przez Artdatabanken przy SLU, Sveriges Lantbruksuniversitet. Liczba łosi spadła drastycznie w ciągu ostatniej dekady i jest najniższa od lat 70-tych, okolo 200 tysięcy osobników. Możliwe, że na jesieni łoś zostanie wpisany na listę gatunków zagrożonych.
Otwarto pierwszy w Szwecji komercyjny camping dla naturystów. Jeśli jesteście zainteresowani, ro nazywa się Wikegårds Camping, gości nie brakuje.
Źródła: SVT Nyheter, Morgonstudio, TV4 Nyheterna, Nyhetsmorgon, Sveriges Radio EKOT, Aftonbladet, Expressen, Kungahuset, Svedavia, Matsmart.se, Svenska Dagbladet
Comentarios