top of page

Szwedzkie wiadomości v33 2023

God morgon ☕


Za nami intensywny tydzień, więc oby wasza chwila na kawkę i poniedziałkowe wiadomości wypełniło ogólne zen, mimo tematów njusów...


A porozmawiamy o tym, co oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia ataku terrorystycznego dla zwykłego człowieka i kto został bohaterem, dzięki gaśnicy. Kontynuujemy temat sportu i festiwali, wspomnimy o świętach (dwukrotnie!), opłaczemy wakacje i dowiemy się, jakie wino preferuje Zac Efron. Będzie tez historia czerwonego szalika, kontrowersyjne więzienia i nowoczesna terapia lecząca raka.


Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!



Od czwartku obowiązuje w Szwecji 4. poziom ryzyka wystąpienia ataku terorystycznego, oznacza to wysokie ryzyko. Od 2010 roku z krótką przerwą w latach 2015-2016 obowiązywał w Szwecji trzeci poziom ryzyka na pięciostopniowej skali. Nie podano, jak długo obkwiązywać będzie poziom 4, przewiduje się jednak dłuższy okres. Podczas konferencji prasowej zwrócono także uwagę na to, że podniesienie poziomu zagrożenia nie jest związane z żadnym konkretnym wydarzeniem, nawet po tym, jak Al-Qaida wezwała do ataku na Szwecję i Danię.

Dla mieszkańców kraju nie oznacza to żadnych obostrzeń, służby proszą jedynie o zwiększoną ostrożność, zwłaszcza w miejscach publicznych, i zgłaszanie sytuacji odbiegających od normy. W wiadomościach przewija się jedna prosta, a bardzo ważna rada: zdejmij słuchawki w dużym tłumie.


Reprezentacja Szwecji wraca z Mistrzostw Świata z brązowym medalem - po wtorkowej przegranej 2:1 z Hiszpankami, Szwedki pokonały w sobotę Australijki 2:0 w meczu o trzecie miejsce w pucharze. Hiszpania, z którą przegrała Szwecja, została potem Mistrzyniami Świata.


W sobotę odwiedził Szwecję Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydent podpisał umowę dotyczącą pojazdów bojowych CV90, które w przyszłości będa mogły być produkowane na Ukrainie. Premier Ulf Kristersson powitał go słowami "Pozwól mi wyrazić ogromny szacunek dla ciebie, narodu ukraińskiego i waszego oporu wobec rosyjskiej agresji".

Prezydent wraz z żoną Oleną spotkał się także z Parą Królewską, przewodniczącym Parlamentu Andresen Norlénem, dowódcą głównym Micaelem Bydènem i paroma przewodniczącymi partii.


Koniec wakacji! I nie chodzi jedynie o pogodę - szwedzcy uczniowie stopniowo rozpoczynają naukę w szkołach. W Szwecji nie ma jednej daty rozpoczęcia roku szkolnego, a nawet w obrębie miasta różne szkoły rozpoczynają naukę w różnych dniach, wiaodmo jedynie, że nastąpi to między 14 a 25 sierpnia. Także studenci rozpoczynają naukę pod koniec sierpnia!


W związku z końcem wakacji zakończył się też wakacyjny program w szwedzkiej telewizji pod tytułem Sommarlov (wakacje), gdzie co roku występuje Sommarskuggan - jakaś znana postać w kostiumie czegoś na podobę wielkiego czarnego kota (najlepiej wyguglać). Nikt nie wie, kto kryje się pod maską aż do ostatniego odcinka - w tym roku okazał się być tą osobą lubiany przez dzieci szweszki celebryta Alexander Hermansson.


Wakacje ma nadal gwiazda Zac Efron, który spędza urlop w Sztokholmie. Przewieziono go wózkiek golfowym z Grand Hotel do restauracji Glashuset na ulicy Strandvägen (najdroższa ulica Sztokholmu, w centrum, zaraz nad mariną), gdzie potem raczył się przeapacerować z trójką przyjaciół, po lunchu i białym winie (co jadł, nie podano).


Bohaterką tygodnia została kobieta, która podczas palenia Koranu przez Salwana Momikę przed irańską ambasadą w Sztokholmie podbiegła z gaśnicą i starała się ugasić płomienie. Podpalenie było częścia manifestacji posiadającej zezwolenie policji (przypominam, że według wyroku sądowego policja nie może obecnie zabronić podpaleń Koranu, jeśli nie jest ono bezpośrednio związane z jakimś zagrożeniem), kobieta została więc oskarżona o zakłócanie porządku publicznego i przemoc wobec funkcjonariuszy - choć nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu, oficer wystawiony na działanie zawartości gaśnicy musiał otrzymać na miejscu pomoc medyczną. Internauci okrzyknęli kobietę bohaterką i zapowiadają zbiórkę na ewentualna karę pieniężną, którą może otrzymać kobieta.


Kontynuując temat festiwali z zeszłego tygodnia, nadszedł czas na Sztokholm i Kukturfestivalen. W ubiegłym roku przyciągnął on aż 1,5 miliona turystów. Festiwal trwa 5 dni, w tym roku budżet na niego wynosił ponad 25 milionów SEK wydanych na 189 punktów programu.


Rozwiązano poniekąd wielką zagadkę obecności czerwonego szalika z napisem Skellefteå obecnego podczas oblężenia budynku Kapitolu w 2021. Szalik został powodem spekulacji co do tego, czy noszący go mężczyzna jest obywatelem Szwecji - jest to bowiem szalik istniejący w bardzo ograniczonej ilości, który otrzymali mieszkańcy Skellefteå, którzy wyprowadzili się za granicę. Okazało się, że szalik znaleźć się mógł na miejscu zupełnie przez przypadek - to partnerka mężczyzny była w posiadaniu szalika. Sam mężczyzna był od dłuższego czasu pod obserwacją FBI, a szerszej publiczności przybliżył go Hollywood Reporter, gdzie nazwano go Skellefteå Man. SVT przygotowuje dokument o tej historii, pod tytułem "Den röda halsduken" czyli "Czerwony szalik".


Rolf Eriksson pierwszym na Północy pacjentem, który otrzymał nowoczesna terapię przeciw rakowi - Rolf już kilka miesięcy po zakończonej chemioterapii miał nawrót raka i nastawił sie psychivznie na śmierć. Jednak dokładnie wtedy zatwierdzono w Szwecji nową metodę leczenia, tzw. terapię CAR-T, wykorzystującą komórki własne organizmu w walce przeciw komórkom raka. Lekarz Stephan Mielke tłumaczy to w ten sposób, że lekarze dają komórkom okulary, które pomagają widzieć lepiej, które komórki są wrogami i je niszczyć.


Dwóch nastolatków podrobiło wejściówki do parku rozrywki Liseberg w Göteborg i prsejechało się kilkoma kolejkami. W raporcie policji przeczytać można, że po przyjeździe patrolu jeden z nastolatków wyraził skruchę i prosił o niewyznaczanie mu konsekwencji. Tak się jednak nie stało i obu nastolatkom postawiono zarzuty oszustwa. Jeden z nastolatków przyznał się do winy, drugi nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa.


W Szwecji pojawiła się propozycja ustanowienia specjalnych więzień dla młodzieży, która popełniła poważne przestępstwa - ma to związek m. in. z ostatnimi porachunkami gangów i angażowaniem nastolatków w morderstwa. Od 1 lipca 2023 jest już przestepstwem samym w sobie rekrutacja młodych do gangu - grozi za to do 4 lat więzienia. Z powodu powagi sytuacji, dyskutuje się o przeniesiwniu odpowiedzialności za młodych przestępców z poprawczaków (szw. SIS) do więzień - ale z powodu przepełnienia obecnych, najwcześniej można mowić o wprowadzeniu takich więzień od 1 stycznia 2028. Decyzja nie została jeszcze podjęta, ale już sama propozycja spotyka się z krytyką.


SVT poinformowała o zmianie w programie gwiazdkowym - do tej pory tradycją było rodzinne oglądanie Kalle och hans vänner - mieszanki krótkich filmów z Kaczorem Donaldem i innymi postaciami Disneya. Od tego roku SVT przeznaczy godzinę także na animacje i filmy na podstawie twórczości Astrid Lindgren. Wiadomo już, że w tym roku zobaczymy klasyki jak "Pippis jul" i "Vi på Saltkråkan - visst finns det tomtar" oraz nowe produkcje: "Lustig-Gök", "Nils Karlsson Pyssling", "Emil och snöbollskriget", "Kajsa Kavat" i "Räven och Tomten".

Więcej o tym w jednym z ostatnich postów.


Ann Petersson z Kronoberg przewędrowała przez wszystkie 30 parków narodowych w Szwecji. Pierwsze 24 przewędrowała ze swoim mężem, który zmarł nagle tej wiosny. Pozostałe 6 parków Ann przeszła sama jako część przeżywania żałoby i kontynuowanie wspólnego celu.


19-letnia Hedvig Roos Rahmqvist zakończyła w tym tygodniu swoją wakacyjną pracę. Szwecja poznała Hedvig, kiedy tej wiosny napisała na Facebooku w desperacji otwarte podanie o przyjęcie do pracy po tym, jak po 2 latach nikt nie chciał jej przyjąć, choć nikt otwarcie nie wyznał, że to przez to, że Hedvig cierpi na sydrom Downa. Po ogłoszeniu zalały ją oferty pracy z całego kraju. Dziewczyna dostała w końcu pracę w spa w Stenungssund, gdzie jej zadaniem było, między innymi, zmywanie. Teraz Hedvig wraca do szkołt i zaczyna praktyki, ale już planuje powrót do pracy w tym samym miejscu po zakończeniu szkoły.


W sobotę podczas pokazu burnout na parkingu pod centrum handlowym Bäckebol w Göteborg jeden z kierowców stracił panowanie nad autem i wjechał w publiczność. 5 osób zostało przewiezionych do szpitala, z czego jedna z poważnymi obrażeniami na ciele.


Oficjalnie ogłoszono, że kolejny film o komisarzu Martinie Becku pojawi się w telewizji w okolicach świąt. Film będzie się nazywał "Beck-Inferno". Będzie to 49. (!) film w popularnej w Szwecji serii.


Wiadomo także, że Pernilla Wahlgren pozostanie prowadzącą Allsång på Skansen w przyszłym roku.


Swoją drogą, ostatni koncert Allsång på Skansen okazał się drmatyczny, kiedy oodczas występu David Ritchard zasłabł i upadł na scenę. Muzyk czuje się dobrze, nic nie wskazywało na problemy ze zdrowiem podczas prób generalnej. Dla pewności poinformował on jednak o odwołaniu koncertów w Danii i Liseberg.



Źródła: Krisinformation, SVT Nyheter, TV4 Nyheterna, Aftobladet, Sveriges Radio EKOT, Dagens Nyheter

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page