Szwedzkie wiadomości v4 2023
- Milena Zaremba
- 30 sty 2023
- 5 minut(y) czytania
God morgon ☕
Marzycie może o księciu z bajki? Niedawno ogłosili, że w Australii żyje sobie ropucha ważąca 2,7kg, a okazuje się, że największa ropucha świata mieszka w Szwecji i ma na imię Książę, a akurat nadchodzą Walentynki i Vasamuseet będzie miało śluby drop-in, także jak coś, to nie ma za co 🐸
Przybywam z kolejną porcją wieści ze Szwecji. W tym tygodniu jeszcze bardziej udało się wkurzyć Turcję, za to nie udało się pokonać Hiszpanii. Dowiedzieliśmy się, kiedy będą pieniążki na prąd na koncie, kto startuje w hełmie jak dalarniańskie koniki i komu poprzyznawano nagrody za film i nagrody za muzykę, w tym z rąk samego Króla. Przeczytacie, gdzie płacą za spanie w sklepie, jakiego znaku szukać na niebie i kto się niby ubrał czadersko, a jednak deko przypałowo.
Wiadomości pojawiają się na moim Facebooku Sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji co poniedziałek o godzinie 7:00.
Co ciekawsze lub ważniejsze, wrzucam w relacje na Facebooku i Instagramie. Zapraszam!

"Szwecja nie ma co spodziewać się akceptacji podania o przyjęcie do NATO od Turcji" oświadczył Prezydent Erdogan po weekendowych demonstracjach pod konsulatem Szwecji w Istambule. Demonstracje były protestem przeciw sobotniemu podpaleniu Koranu pod Ambasadą Turcji w Sztokholmie.
Eksperci przewidują zmiany w narracji po majowych wyborach prezydenckich w Turcji - Ergdogan odbył obie możliwe kadencje i nie może ponownie startowac w wyborach.
Odpowiedzialny za podpalenie Koranu duńsko-szwedzki aktywista Rasmus Paludan ponownie podpalił Koran w piątek w trzech miejscach w Kopenhadze - zapowiadając, że będzie palił Koran przed turecką Ambasadą w Kopenhadze co piątek, dopóki Szwecja nie zostanie przyjęta do NATO. W Danii nie potrzeba żadnego zezwolenia na przeprowadzanie demonstracji, wymagane jest jedynie powiadomienie policji, by mogła zapewnić bezpieczeństwo.
Piątkowe podpalenia Koranu w Danii skutkowały kolejnymi demonstracjami w krajach muzułmańskich. Uniwersytet al-Azhar w Kairze wezwał do globalnego bojkotu produktów ze Szwecji. Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega szwedzkich obywateli, by unikali tłumów w Turcji.
W odpowiedzi na weekendową wiadomość o odnalezieniu największsj ropuchy na świecie, szwedzkie media przypominają, że Księga Rekordów Guinessa od 1991 uznaje za taką szwedzką ropuchę imieniem Prinsen - Książę. Ropucha mieszka ze swoim opiekunem Håkanem Forsberg w Strängnäs. Ropucha z Australii waży 2,7 kg, podczas gdy Prinsen w swoich najlepszych latach ważył nawet 3760 gram.
Na szwedzkim niebie przez najbliższe tygodnie widać będzie kometę C2022E3. Choć została odkryta w marcu 2022, astronomowie wierzą, że przeleciała już raz nad Ziemią około 50 000 lat wcześniej.
Kometę można zaonserwować gołym okiem - znajduje się w okolicy Małej Niedźwiedzicy.
Nathalie Store w Norrtälje to sklep prowadzony przez dwie Nathalie - Juhlén i Falk. Kiedy dekorowały witrynę na święta, zażartowały, że jest tak pięknie, że chętnie by tam zasnęły. W tym tygodniu wprowadziły plan w życie - przed 50 godzin znajdowały się w witrynie sklepowej i na żywo w mediach społecznościowych, by zbierać fundusze na pomoc w walce z chorobami psychicznymi - z czym musiała się niegdyś zmierzyć jedna z Nathalie.
Zbiórka trwa do wtorku, obecnie zebrano ok. 46 000 SEK z planowanych 50 000.
SJ czyli szwedzkie koleje państwowe rzuciły w środę bilety na wiosenny sezon od 13 marca do 28 maja. Ponieważ bilety na jul cieszyly się takim zainteresowaniem, że zupełnie rozbiły serwery, SJ postanowiło wprowadzić system kolejkowy na swojej stronie internetowej - miejsce w kolejce zachowuje się do momentu dokonania zakupu. Ma to także zapobiec podwyższonym cenom - do tej pory bilety drożały tym bardziej, im większe było zainteresowanie kupnem.
Kiedy podane zostaną bilety na lato, nie wiadomo.
Na konferencji prasowej Försäkringskassa podała datę wypłaty zapomogi w sprawie wysokich cen energii elektrycznej, co ma nastąpić 20 lutego. Aby jak najszybciej otrzymać pieniądze na konto, należy najpóźniej do 13 lutego zarejestrować konto w rejestrze SwedBank.
Rozdano nagrody Guldbagge - przyznawane przez Szwedzki Instytut Filmowy od 1964 roku.
Największym zwycięzcą okazał się film "W trójkącie" ("Triangle of sadness") Rubena Östlunda, który otrzymał nagrody w kategoriach najlepszy film, najlepsze reżyseria, najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy, najlepsza męska rola drugoplanowa i najlepsza kobieca rola drugoplanowa.
Nagrodę honorową za "wieloletnią i wierną służbę wobec szwedzkiej kinematografii" otrzymał szwedzki aktor Björn Gustafson.
"W trójkącie" otrzymało także nominacje od Akademii i powalczy o Oscara w paru kategoriach.
Rząd poinformował o planach wprowadzenia prawa umożliwiającego urzędom na swobodniejszą wymianę informacji, by zapobiegać przestępstwom. Premier nazwał prawo "Lex Luna" od imienia 9-letniej dziewczynki, która w ubiegłym roku została zaatakowana przez 15-letniego kolegę. Nastolatek został skazany na pobyt w zakładzie psychiatrycznym.
Trwa fala przemocy w Sztokholmie.
W środę ostrzelano drzwi mieszkania w centrum Söderälje. Nikt nie odniósł uszczerbku na zdrowiu. Dzień później miał miejsce wybuch w jednym z przemysłowych budynków w Botkyrka, nikt nie odniósł ran w zdarzeniu.
Wybuch miał też miejsce w piątek przy bloku w Akalla w północnym Sztokholmie. Nikt nie odniósł ran.
W sobotę zmarł jednak 15-latek postrzelony wcześniej w restauracji w Skogås centrum, na południe od Sztokholmu. W sprawie zatrzymano podejrzanego 18-latka. Policja prowadziła działania w okolicy także przez całą niedzielę, a wieczorem SVT podała informację, że 15-latek miał powiązania ze światkiem przestępczym.
W nocy z soboty na niedzielę miały miejsce dwa wybuchy na północ od Sztokholmu - około godziny 2:00 w Upplands Bro, a o 3:58 policja otrzymała zgłoszenie o wybuchu w Upplands Väsby. Oba wybuchy miały miejsce na klatkach schodowych w blokach. Nikt nie został fizycznie poszkodowany. W niedzielę zatrzymano podejrzanego w tej sprawie 25-latka.
Ze względu na falę przemocy w Sztokholmie, do stolicy wezwano dodatkowych funkcjonariuszy, co skutkuje niepokojem w innych częściach kraju.
Policja w Sundsvall zatrzymała siedmioro podejrzanych o handel narkotykami, żadna z osób nie jest starsza, niż 23 lata. Ma to związek z obławą, jaką policja przeprowadziła w czwartek w licznych mieszkaniach w Sundsvall w związku z podejrzeniami o przemyt narkotyków, posiadanie broni i przygotowaniami do popełnienia morderstwa. W ostatnim tygodniu w Sundsvall obserwuje się falę przestępstw, którą policja łączy z wojną gangów narkotykowych.
W piątek przyznano muzyczne nagrody P3 Guld na Partille Arena koło Göteborg.
Piosenką roku została "Din låt" ("Twoja piosenka"), którą artysta Victor Leksell nagrał z raperem Einárem na krótko przed morderstwem na raperze.
Artysta/zespół Roku to Hooja (ci od "Banan, melon, kiwi och citron"), a Przyszła Gwiazda to Elim Lundgren znana jako Gerd.
Szwedzkim Albumem Roku został "PS jag hatar dig" (PS nienawidzę cię) od Miriam Bryant.
W ostatniej z 5 kategorii, Ikona P3, zwyciężyła Robyn.
Muzyczna nagrodę od samego Króla otrzymała za to Veronica Maggio "za wyjątkowe zasługi dla szwedzkiej sceny muzycznej". Odznaczenie kukturowe Litteris et Artibus otrzymali także m. in. aktor Shanti Roney, kompozytor Ludwig Göransson i śpiewak operowy Hans Josefsson.
W mediach zawrzało, bo na gali P3 piosenkarka Zara Larsson miała na sobie koszulkę z logotypem Burzum - norweskiego zespołu metalowego, którego jeden z członków został skazany za marderstwo gitarzysty Mayhem. To także ci od płonących kościołów w Norwegii. "Nie miałam pojęcia. Po prostu sądziłam, że moje ciuchy wyglądają cool" - wyjaśniła piosenkarka.
W sobotę w hostelu w Gällivare znaleziono mocno rannego mężczyznę, który później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu. W sprawie zatrzymano 4 podejrzanych.
Szwedzka reprezentacja zdobyła brąz w mistrzostwach Europy w biathlonie po tym, jak dwie reprezentantki zderzyły się ze sobą podczas wymiany pałeczki. Tilda Johansson zahaczyła swoją nartą o nartę koleżanki Stiny Nilsson. Stina Nilsson zmuszona była także pożyczyć kijek do nart, gdyż jeden z jej własnych został uszkodzony podczas zderzenia.
Tilda Johannsson zdobyła też indywidualne srebro ME w biathlonie.
Britta Backlund z Vikarbyn koło Rättvik wygrała dwukrotnie zawody w speedski we francuskim Vars. W niedzielę osiągnęła prędkość 213 km/h - ale planuje w tym sezonie pobić rekord świata (obecnie 247 km/h). Britta startuje zawsze w czerwonym kombinezonie i kasku w tradycyjne motywy kurbits.
W niedzielę zakończyły się organizowane przez Szwecję i Polskę Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej. W finale, który odbył się na Tele2 Arena w Sztokholmie (sąsiadującej z Avicii Arena), Dania pokonała Francję, zdobywając tym samym trzeci raz z rzędu tytuł Mistrzów Świata.
Szwecja zakończyła turniej bez medalu po porażce w półfinałach przeciw Hiszpanii.
Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter, Dagens Nyheter, Sveriges Radio EKOT, Sveriges Radio P4 Stockholm
Comments