Szwedzkie wiadomości v44
- Milena Zaremba
- 7 lis 2022
- 5 minut(y) czytania
🇸🇪 God morgon!
Nieustająco cieszy mnie Wasze zainteresowanie przeglądem szwedzkich wiadomości do kawy. Dziękuję ślicznie za wszystkie miłe komentarze ☕❤
W tym tygodniu dowiecie się, gdzie mieszka najpiękniejszy kot na świecie, co się stało z marzeniem Zlatana, gdzie odbywa się największa parada Halloween w Skandynawii, co robi Mats w przestrzeni kosmicznej, a także jakiego losu życzy policja A-traktorom i co to jest. Zapraszam!
Nowe wiadomości w każdy poniedziałek o 7:00 na moim Facebooku Sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji ✅

Od 31 października do 4 listopada trwały w Szwecji jesienne ferie - höstlov. Ferie szkolne w Szwecji są częstsze, ale trwają jedynie około tygodnia.
Zbiegła kobra królewska, która po tragikomicznych poszukiwaniach sama wróciła do terrarium, wypowiedziała się na temat przygody podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Niestety, w Szwecji zabrakło odpowiednio doświadczonego tłumacza.
Związek pracowniczy branży przemysłowej zapowiada walkę o podwyżkę płac w przyszłym roku na poziomie 4,4% - najwyższym od 1997 roku. Chą także m.in. podwyższenia płacy minimalnej o 1600 koron. Pracodawcy uznają rządania przy obecnej niskiej koniunkturze za "oburzająco wysokie" i spowodują problemy z zatrudnieniem w branży.
Inga-Lill Aronsson, docent kulturoznawstwa i muzeologii na Uniwersytecie w Uppsala, użyła podczas wykładu "słowa na N" podczas opisywania wyszukiwań w archiwum. 4 studentów wniosło na nią skargę, a uniwersytet wszczął postępowanie dyscyplinarne na podstawie podejrzeń o rasizm i dyskryminację - mimo, że wykład docent był na temat dawnego nazewnictwa i kalsyfikacji archiwalnej w muzeach i bibliotetach i w tym kontekście użyła słowa jako przykładu.
W ankiecie przeprowadzonej przez Kalla Fakta, 1/3 ze 100 wykładowców ma podobne problemy - w ich odczuciu, studenci protestują przeciw materiałom na wykładach, które uznają za rasistowskie lub krzywdzące. Wykładowcy są zmęczeni oskarżeniami o rasizm na podstawie omawianych tematów, jedna osoba obawiała się zwolnienia z pracy z powodu badań nad wrażliwym tematem.
W podobnym tonie, zgłoszono reklamę majtek na jednym ze sztokholmskich autobusów, bo pokazywała majtki na kobiecej pupie i uznano to za seksualizację kobiet w przestrzeni piblicznej. Komentarze internautów wyrażają głębokie zażenowanie zgłoszeniem.
W środę znaleziono ciało zaginionej w połowie października 21-letniej Tove z Vetlanda w okolicznym lesie. W przyszłym tygodniu zapowiedziana jest obdukcja. Wsprawie zatrzymano wcześniej dwie kobiety, wobec których uamcniają się obecnie podejrzenia.
W środowy wieczór Szwecja trzymała kciuki za AC Milan w Champions League - bo Zlatan. Zlatanowa drużyna pokonała RedBull Salzburg 4:0 i marzenie Zlatana o wygraniu Champions League przed przejściem na emeryturę nadal jest możliwe. Zlatan jest obecnie kontuzjowany.
Jednocześnie Malmö FF odniosło siódmą z rzędu porażkę w Europa League, podczas gdy sztokholmski klib Djurgården pozostał niepokonany w fazie grupowej i otrzyma z tego tytułu ok. 80 milionów SEK.
Bambu, kotka bengalska z Malmö, otrzymała tytuł najpiękniejszej krótkowłosej kotki na świecie na pokazie w Belgii.
Szwedzkie kina nadal nie podniosły się po pandemii i, mimo dużej liczby wielkich tytułów, zarabiają ok. 40% mniej, niż przed pandemią. Około 150 kin ma dostać dofinansowanie, wiele już zamknięto.
Fastighetsägarna zapowiadają tej zimy podwyżki czynszu o 10%, tłumacząc to inflacją - choć w ciągu ostatnich 10 lat czynsze podniesiono tak wysoko, że zarobki z nich wzrosły z 4,4 miliardów SEK do 23,4 miliardów SEK.
W piątek ok. 23:00 Rymdstyrelsen w Solna - szwedzki urząd kosmiczny - poinformował o nawiązaniu kontaktu z wystrzeloną szwedzką satelitą. Satelita nosi imię Mats i ma za zadanie zdobycie danych do stworzenia pierwszych globalnych map fal w ziemskiej atmosferze i badaniu klimatu oraz pogody. To pierwsza szwedzka satelita od 21 lat, waży ok. 50 kilogramów i będzie znajdować się na wysokości ok. 600 km nad ziemią. Została wystrzelona za pomocą rakiety ze stacji w Nowej Zelandii.
Podróżująca pomiędzy Norrtälje a Sztokholmem Anette dwa razy utknęła w luku bagażowym autobusu, kiedy próbowała wyjąć z niego swój rower i kierowca, bez zauważenia jej, ruszył dalej w drogę. Za pierwszym razem, by uniknąć większego wypadku, wyskoczyła z luku, odnosząc jedynie niewielkiw obrażenia. Następnym razem kierowcy udało się ją szybciej spostrzec. SL przeprasza za sytuację i wyjaśnia, że jest spowodowana problemem z sygnalizacją w autobusie i starają się naprawić ją jak najszybciej.
Policja w Väst przeprowadziła masową kontrolę tzw. A-traktorer (zmodyfikowane auta z bardzo niską maksymalną prędkością zarejestrowane jako traktory) podczas höstlov - 2/3 pojazdów nie powinno znajdować się na drogach.
Zbiegło się to z wtoekowymi zapowiedziami Rządu o zaostrzeniu przepisów dotyczących A-traktorer - m.in. wymogu pasów bezpieczeństwa, opon zimowych i ograniczeniu liczby pasażerów, ale także zakazie modyfikacji. Maksymalna prędkość planowana jest bez zmian - 30km/h. W poprzednim roku odnotowano aż 368 wypadków drogowych z udziałem A-traktorów. W Szwecji zarejestrowanych jest obecnie 50 000 takich pojazdów. Policja podsunowuje krótko: "najlepiej, gdyby w ogóle zniknęły".
W sobotę świętowano w Szwecji Dzień Wszystkich Świętych - Alla Helgonas Dag. Jest to święto ruchome i przypada w pierwszą sobotę między 31 października a 6 listopada.
W sobotę Minister Spraw Zagranicznych Tobias Billström poinformował, ze Szwecja nie będzie dalej wspierać milicji kurdyjskiej w Syrii, YPG ani PYD. Oświadczenie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez Turcję, która postawiła Szwecji wiele warunków poparcia szwedzkiego podania o przyjęcie do NATO. "To krok w dobrym kierunku, jednak Szwecja musi także spełnic inne warunki" - skomentował Ibrahim Kalin, rzecznik prasowy tureckiego Prezydenta.
Oświadczenie padło na krótka przed planowanym spotkaniem Prezydenta Turcji z Premierem Szwecji - które odbędzie się we wtorek - i jest ostro krytykowane przez opozycję, ale także fińskich polityków jako ugięcie się pod presją Turcji.
Minister Obrony Narodowej Pål Jonson i Minister Obrony Cywilnej Carl-Oskar Bohlin zapowiedzieli zwiększenie wydatków na obronę o 5 miliardów koron w budżecie na 2023 rok. Jednocześnie zapowiadają zwiekszenie wydatków na obronę do 2% PKB najpóźniej w 2026 roku.
W sobotę przeszła przez Sztokholm parada z okazji Halloween - Shockholm. To największa parada z okazji Halloween w Skandynawii.
W sobotę znaleziono w Gävle w dzielnicy Sätra postrzelonego mężczyznę, który później zmarł w szpitalu w skutek odniesionych ran. Policja prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa i potwierdza, że wiele wskazuje na porachunki kryminalne. W niedzielę poinformowano o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, żaden z nich nie ma ukończonych 18 lat.
To czwarte takie zdarzenie w Gävle w ostatnim czasie.
Gävle planuje także przeniesienie świątecznej tradycji - gävlebocken - w nowe miejsce. Szczegóły w jednym z moich ostatnich postów:
Szwedzka influencerka Margaux Dietz straciła kontrakt reklamowy ze sportową marką Stronger po publikacji, na której nagrywa i wyśmiewa zakrwawionego pijanego mężczyznę na pograniczu świadomości pod drzwiami jej mieszkania. Influencerka po krytyce usunęła film z mediów i opublikowała później przeprosiny.
SVT przeprowadziło prowokację, w którwj poprosili salony piękności o wystawienie paragonu na aktywności akceptowane do friskvårdsbidrag - (w dużym uproszczeniu:) puli pieniędzy do 5 000 SEK rocznie, które pracownik może przeznaczyć na utrzymanie kondycji fizycznej. Aktywności muszą być związane z ruchem lub utrzymaniem dobrwj kondycji ciała (np. masaż lub floating są akceptowane tak samo jak karnet na siłownię) - tymczasem okazało się, że aż 1/3 salonów chętnie wystawi fałszywy paragon za pomalowane paznokcie lub nową fryzurę.
Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheter, Sveriges Radio, P4 Sveriges Radio Stockholm, shockholm.se, Gefle Dagblad, Svenska Dagbladet
Comments