top of page

Szwedzkie wiadomości v46 2023

God morgon ☕️



W tym tygodniu subiektywny przegląd wiaodmości serwowany jest z zaśnieżonego Mazowsza. Będzie dużo polityki, wyroków sądowych, zmian w policji i planów na przyszłość. Całe szczęscie, pojawią się święta oraz... pewna prosta gra.



Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!





Trwa ewakuacja obywateli Szwecji ze strefy Gazy. W poniedziałek przyleciał do Szwecji pierwszy samolot z około 80 osobami na pokładzie. Jednocześnie, w Egipcie szwedzkie służby zapewniają bezpieczne przejście osób mających powiązania ze Szwecją ze Strefy Gazy do Egiptu. Szacuje się, że teren opuściła juz około połowa z 500 osób na tzw. "szwedzkiej liście". Po przekroczeniu granicy mają oni 72 godziny na opuszczenie terytorium Egiptu i nie ma przymusu podróży do Szwecji.

Jednocześnie, przed wydaniem pozwolenia na opuszczenie Strefy Gazy, Säpo wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych sprawdzają czy dana osoba nie ma powiązań z Hamasem.



W czwartek podczas konferencji prasowej Rząd wraz ze Sverigedemokraterna poinformował o dopisaniu do tzw. Tidöavtalet czyli Umowy z Tidö planu rozwoju energii jądrowej. Najpóźniej w 2035 roku ma zostać ukończona budowa nowej elektrowni o mocy odpowiadającej "dwóm reaktorom o dużej skali". Partie zapowiedziały także masywną rozbudowę sieci elektrowni jądrowych do 2045 roku, co określili jako równowartość mocy 10 dużych reaktorów.

Podczas konferencji, przybliżono także gwarancje ekonomiczne i związane z bezpieczeństwem budowy elektrowni. Jak zapowiedziała Minister Energii Ebba Busch (Kristdemokraterna), następuje zastąpienie celu stuprocentowo odnawialnego źródło energii na energię stuprocentowo bez paliw kopalnianych. Wkrótce poznamy także koordynatora do spraw budowy elektrowni.



Nową Szefową Policji w Szwecji zostanie Petra Lundh, była prokurator państwowa i obecnie prezes sądu apelacyjnego. Jest to pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku.

Podczas konferencji prasowej, Minister Sprawiedliwości Gunnar Strömmer (Moderaterna), przedstawił także oczekiwania zmian, które Petra Lundh ma wprowadzić w policji - większa liczba oficerów na ulicach, sprawniejsze dochodzenia i bardziej efektywne dysponowania zasobami.

Obecny Szef Policji Anders Thornberg po 43 latach pracy w policji i Säpo odchodzi ze stanowiska i zostanie landshövding (reprezentant Rządu) w regionie Halland, gdzie się urodził. Od razu zdementowano, jakoby decyzja miała związek z krytyką, jaką Thornberg otrzymywał na zajmowanym od 2018 roku stanowisku. Zmiana następuje 1 grudnia.



Ta sama prokurator Petra Lundh zaskarżyła niesławny wyrok sądu apelacyjnego, który w Szwecji otrzymał miano "snippadomen" czyli wyroku cipkowego. Sąd w Halland skazał mężczyznę za próbę gwałtu na dziecku na 3 lata pozbawienia wolności - podczas przesłuchania policyjnego, 10-letnia dziewczynka wyjaśniała, że pan pracujący w zgromadzeniu religijnym, do którego należy rodizna dziewczynki, włożył jej rękę pod majtki i palec do cipki. Wyrok sądu apelacyjnego uniewinnił jednak męzczyznę, bo sędzina uznała, że znaczenie słowa cipka nie jest jednoznaczne. Wyrok wywołał oburzenie i zapoczatkował protesty w całym kraju wraz z akcją "Jag vet vad en snippa är" czyli "Wiem, czym jedst cipka" - choć jednoznaczna definicja jako "kobiecy narząd płciowy" znajduje się w słowniku języka szwedzkiego.

W piątek rano poznaliśmy wyrok Sądu Najwyższego, który przychylił się do opinii Petry Lundh i nakazał ponowną rozprawę ze względu na poważne naruszenia. Między innymi, sąd apelacyjny nie wziął nawet pod uwagę innych klasyfikacji czynu. W sprawie wypowiedziała się między innymi mama dziewczynki, która wcześniej opisała cały proces sądowy jako "emocjonalny i upokarzający" - wyrok sądu skomentowała słowami "Kamień spadł mi z serca. To ważne dla bezpieczeństwa mojego dziecka i dla nas, jako rodziny, a także dla spokoju duchowego mojej córki i wiary w ludzkość."



Poznaliśmy także wyrok w sprawie morderstwa 15-latka w restauracji w Skogås Centrum, które miało miejsce pod koniec stycznia tego roku - jak podejrzewano, było to zabojstwo na zlecenie w ramach porachunków gangów. Równolatek - dziś mający 16 lat - został skazany na 4 lata pobytu w zamkniętym oddziale poprawczym. W sprawie wystosowano jednak akty oskarżenia w sumie wobec 10 osób - poza 16-latkiem, wyroki usłyszało także 5 osób: dwoje 18-latków za pomoc w przygotowaniu morderstwa (medhjälp till mord), dwoje 26-latków za naruszenie prawa dotyczacego broni (grovt vapenbrott) oraz osoba w wieku 16 lat za nieujawnienie mordertswa (underlåtenhet att avslöja mord). Osoby pełnoletnie otrztmały wyroki kilku lat pozbawienia wolności.



Jednocześnie, kolejna osoba zmarła w wyniku strzelaniny. 35-latek został postrzelony wewnątrz domu wielorodzinnego w Västerås w piątkowy wieczór. Męzczyznę przewieziono do szpitala, jednak jego życia nie udało się uratować. Policja posiada informacje, jakoby mężczyzna był dostarczycielem bomb domowej roboty dla gangów, a w ubiegłym roku został skazany za posiadanie i przechowywanie materiałów wybuchowych bez zezwolenia. Po obejrzeniu filmów z nonitoringu, policja poszukuje podejrzanych, którzy mieli przemieszczać się na hulajnogach elektrycznych.

W tej samej okolicy, Skallberget w Västerås, miały miejsce wcześniej, w sierpniu tego roku, dwie strzelaniny, w wyniku których życie stracił inny 35-latek.



W czwartek spotkała się komisja spraw zagranicznych w Turcji - choć przed spotkaniem przewidywano akceptację podania Szwecji o przyjęcie do NATO, komisja obwieściła po spotkaniu, że postanawia odwlec decyzję w czasie. Przewodniczący komisji Fuat Oktay przybliżył, że może decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, ale nie jest to pewne. Jeśli komisja zaakceptowałaby wniosek, to jest to niemal równoznaczne z późniejszą akceptacją sygnatury Prezydenta Erdoğana przez tureckie Zgromadzenie Narodowe. Według ekspertów, odwleczenie decyzji w czasie daje Erdoğanowi szansę na dalsze wykorzystywanie szwedzkiej kandydatury  w grze politycznej.


Podczas weekendowego kongresu partii Miljöpartiet wybrano męskiego przewodniczącego - został nim, jak się spodziewano, znany z okręgu szyokholmskiego Daniel Helldén. Miljöpartiet to jedyna partia, która ma dwójkę przewodniczących, nazywani są oni språkrör i zawsze są to kobieta i mężczyzna. Kobiecą språkrör jest obecnie Märta Stenevi - według plotek, nielubiąca się prywatnie z Helldénem. W ostatnich dniach oboje zabrali jednak głos w tej sprawie, tłumacząc, że spotkali się iw szystko sobie wyjaśnili i absolutnie nie ma między nimi waśni.

Według listopadowego pomiaru opinii według Demoskop, Miljöpartiet może liczyć na 3,7% głosów (gorzej wypadają jedynie obecni w koalicji rządzącej Kristdemokraterna z 3,2% i Liberalerna z 2,3%)



I właśnie Liberalerna także mieli swój kongres w ten weekend w Linköping - do mediów przebiła się jedna wiadomość z kongresu, a mianowicie, że partia jest oficjalnie przeciw zakazowi noszenia zasłaniania części ciała przez odzież religijną (slöjförbud) przez dzieci w przedszkolu i w klasach 1-3, co było powodem ogromnej niezgody wewnątrz partii, a argumenty za i przeciw to seksualizacja dziewczynek, ograniczanie ich wolności, ale także ryzyko umieszczenia ich w zamian w zamkniętych placówkach religijnych, gdzie nie dostaną nauczania wedłig szwedzkiego programu.



Poznaliśmy Årets Julklapp - Prezent Roku. W 2023 jest to gra towarzyska. Więcej pisałam o tym w jednym z najnowszych postów:


W ramach przygotowań do świąt, ogłoszono także tegorocznego Gospodarza, którym jest David Batra. Kik jest Gospodarz i o tradycji pisałam w jednym z ostatnich postów:



W niedzielę Następczyni Tronu Królewna Victoria przemówiła w niemieckim Parlamencie w ramach obchodów Volkstrauertag - niemieckiego dnia żałoby wobev ofiar wojny i przemocy. Przemowa wygłoszona była po niemiecku, a Królewna podkreśliła zarówno więzi łączące Jej Rodzinę z Niemcami, jak i wagę upamiętniania ofiar w Niemczech jako nieodłączną część drmatycznej historii i symbolu nowych, demokratyvznych Niemiec. Wcześniej Jej Wysokość wraz z Małżonkiem Księciem Danielem zostali przyjęci przez Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i Elke Büdenbender, po czym wspólnie odwiedzili Neue Wache - pomnik upamiętniający ofiary wojny, gdzie odbyła się także krótka ceremonia pamięciowa.



Cena za litr beznyzny wyniosła w tym tygodniu 18,69 SEK, co jest najniższą ceną od grudnia ubiegłego roku.



Kontynuacja Fallet Tove: skazana za morderstwo na Tove z Vetlanda 21-letnia Johanna Jansson, której niedawno sad zmienił wyrok z dożywocia na 16 lat pzobawienia wolności, będzie się odwoływać do Sądu Najwyższego (Högsta domstolen). Podczas rozprawy, na której zmieniono wyrok Johannie, uniewinniono także wcześniej skazaną na dożywocie 19-letnią Maję Hellman, która od początku zaprzeczała swojemu udziałowi w morderstwie.


21-letnią Tove znaleziono rok temu martwą w lesie w okolicy Vetlanda po tym, jak przez około tydzień trwały jej poszukiwania. Po imprezie klubowej, Tove miała spotkać się z Mają i Johanną w mieszkaniu jednej z nich, po czym miały się pokłócić i, w efekcie, Tove stracić życie. Wiadomo, że Tove zmarła w wyniku uduszenia - adwokat Johanny chce wykorzystać możliwość odwołania się na podstawie niejednoznacznego powodu śmierci i zasugerować, że Tove udusiła się własnymi wymiocinami.



W sobotę poznaliśmy Mistrzynię Szwecji w kamień, papier, nożyce. Finał w Sztokholmie wygrała mieszkająca w Täby Sara Norrby.



W tym tygodniu odszedł szwedzki aktor Fredrik Ohlsson. Publiczności znany był głównie ze swoich ról w Pippi Långstrump i serialu Varuhuset. Miał 92 lata.



Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheterna, Nyheter24.se, Sveriges Radio EKOT, P4 Sveriges Radio Stockholm










184 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page