top of page

Szwedzkie wiadomości v47 2023

God morgon ☕️



Witajcie w pierwszym zestawieniu wiadomości, które piszę już dla was oficjalnie jako Szwedka, przynajmniej na papierze 😉 Okazuje się, że pojawią się w nim mniej lub bardziej dramatyczne wypowiedzi polityków, a także zapowiedzi zmian datowangch na 2025 rok. Będzie o tym, jak zlitował się nad nami wreszcie bank, dużo sportu i sukcesów - ale nie pewnego trenera. Trwa strajk, kończy się kanał na YouTube, jest niefajnie w Skåne, a w Sztokholmie nie odbędzie się pewna impreza integracyjna.



Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!





Szwedzki bank Riksbanken poinformował w czwartek o zachowaniu obecnej wysokości stóp procentowych - pozostają one zatem na poziomie 4,0%. To dzięki zwalniającej inflacji i stabilizacji rynku.



We wtorek podczas spotkania z publicznością Premier Ulf Kristersson poczuł się zmuszony opuścić salę w Göteborg po swojej niefortunnej wypowiedzi dotyczącej konfliktu między Izraelem a Palestyną. Chodzi o domniemane przejęzyczenie, gdy Premier miał zacząć wypowiedź od "Israel har rätt till folk", co od razu zmienił na "Israel har rätt till försvar" - publika w Göteborg, a także międzynarodowa, odebrała to jako początkowy zamiar do wypowiedzi "Izrael ma prawo do lud...(domniemane zamierzane zakończenie: ...obójstwa; szw. folkmord)", co Premier miał od razu zmienić na "Izrael ma prawo do obrony". Publika na sali zaczęła skandować peopalestyńskie hasła, jak sam Premier określił "reagowała żywo" i spotkanie zakończono przed czasem po 30 minutach. Kilkoro uczestników zostało wyprowadzonych z powodu zakłócania spokoju.

Film z tłumaczeniem wypowiedzi jednoznacznie na zamiar użycia słowa "ludobójstwo" obiegł już cały świat, a szczególną uwagę przykuł w krajach arabskich. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na platformie X uprasza społeczeństwo o nierozprzestrzenianie klipu w sieci ze względu na konsekwencje, jakie może to mieć dla bezpieczeństwa kraju.



W weekend obył się kolejny kongres partyjny, tym razem zorganizowali go Sverigedemokraterna w Västerås. Do mediów przebiła się wypowiedź przewodniczącego partii Jimmiego Åkessona, który zapowiedział chęć zatrzymania budowy meczetów w Szwecji, ale także zupełnego zniszczenia już wybudowanych. "W Szwecji nie niszczymy miejsc kultu religijnego" - upomniał go Premier Ulf Kristersson, a Johan Pehrson z Liberalerna nazwał pomysł "nieszwedzkim". W przemowie Åkesson oskarżył także byłą partię rządzącą Socialdemokraterna o "granie aktywnej roli w ruchu islamistycznym w Szwecji", co także spotkało się z kategoryczną ripostą zainteresowanych.



Podczas konferencji prasowej, partie koalicji rządzącej poinformowały o planach zmian w kwestii cofnięcia prawa do pobytu w kraju: "Rząd i Sverigedemokraterna uważają, że styl życia imigrantów powinien mieć większy wpływ na to, czy wolno im przebywać w Szwecji", powiedziała minister do spraw migracji Maria Malmer Stenergard (M). Rozpatrywane są obecnie kwestie prawne związane z cofnięciem pozwolenia na pobyt w Szwecji w przypadku popełnienia przestępstwa lub innych "nieprawidłowości w stylu życia" - może być to wyłudzenie zasiłku, długi, zadawanie się ze światkiem przestępczym czy praca na czarno. Jako datę zakończenia rozpatrywania możliwości podano 25 stycznia 2025.



Folkhälsomyndigheten otrzymali od Rządu zadanie rozeznania w problemie niechcianej samotności w Szwecji. W lutym 2025 roku ma powstać narodowa strategia walki z tym problemem - według obecnych danych, co trzeci młody dorosły w wieku 19-26 lat zmaga się z samotnością.



Trwa strajk pracowników Tesla w związku z brakiem tzw. kollektivavtal. Strajkiem zarządza związek IF Metall; zaczął się on już 27 października. Obecnie biorą w nim udział już nie tylko serwisy i warsztaty, ale nawet porty, które w geście solidarności nie rozładowują aut ani części Tesla. Sprawę skomentował na paltformie X sam Elon Musk, który nazwał sytuację "szaleństwem". Umowa kollektivavtal nadal nie została podpisana.



Wtorkowym popołudniem na Stortorget w Östersund organizacja "Hej främling" (Cześć, nieznajomy) stworzyła z ludzi napis "HEJ" - to w ramach swiatowego dnia pozdrowień. Dzień obchodzony jest 21 listopada od 1973 roku w celu zwrócenia uwagi na rozwiązywanie konfliktów za pomocą dialogu, a nie pdzemocy. W obchodzach bierze udział 180 krajów.



W dzielnicy Hyllie w Malmö znaleziono w czwartkowy wieczór podejrzany ładunek. Alarm wszczęto około godziny 22:30. Na miejsce została wezwana ekipa pirotechniczna, która sprawdziła ładunek przy pomocy robota. Około 3 nad ranem ładunek został zabezpieczony, a teren ponownie ogólnodostępny.



Tego samego wieczoru, doszło do eksplozji przy wejściu do klatki schodowej w Klippan w Skåne. Policję zaalarmowano o godzinie 22:58. W wyniku eksplozji zniszczona została doszczętnie klatla schodowa oraz uszkodzone stojące w pobliżu auto. Nikt nie odniósł fizycznych obrażeń.



We wtorek miał miejsce "podejrzany wypadek przy pracy" w pobliżu kopalni Kristinebergsgruvan w gminie Lycksele. Według świadków, pracujący w kopalni mężczyzna miał podczas załadunku zrobić sobie przerwę na kawę. Gdy wysiadł z obsługiwanej maszyny i wszedł na pomost, niespodziewanie spadł z wysokości paru metrów i uszkodził głowę. 77-latka przewieziono do szpitala, jednak nie udało się go uratować i zmarł dwa dni później.



Kontynuowany jest temat morderstwa Tove z Vetlanda znany jako Fallet Tove. Rodzice i chłopak zamordowanej odwołują sie od wyroku Göta domstolen, który uniewinnił jedną ze skazanych na dozywocie kobiet, a drugiej obniżył wymiar kary z dożywocia na 16 lat pozbawienia wolności. Apelacja złożona zostala do Sądu Najwyższego, który teraz zadecyduje, czy istnieje powód do rozpatrzenia sprawy.



Ze względu na poprawę parkowania przez mieszkańców Sztokholmu, do kasy zarządu miasta z mandatow za zle aprkowanie trafiło około 45 milionów SEK mniej, niż zakładano. W związku z tym w wydziale ruchu drogowego odwołano imprezę świąteczną.



Biblioteka miejska w Örebro wprowadziła możliwość wypożyczenia książek przez nastolatków w wieku 13-18 lat bez wiedzy rodziców, jeśli nastolatek sobie tego życzy. Dzięki temu wzmacnia się jego prawo do prywatności i łatwiej zdobyć informacje na tematy, których być może nie chce poruszać w domu, jak zdrowie psychiczne czy homoseksualność. Biblioteka w Örebro nie jest jedyną, podobne zasady wprowadzono np. w bibliotece w Karlskoga.



Po 10 latach zamyka swój kanał na YouTube influencerka i businesswoman Therése Lindgren. Na kanale, gdzie miała ponad milion obserwujących, Therése publikowała materiały związane ze stylem życia, branżą beauty czy dekorowaniem wnętrz. Stworzyła także między innymi własną serię kosmetyków do makijażu i pielęgnacji ciała oraz projektowała odzież. Influencerka będzie nadal obecna na innych platformach społecznościowych, choć to YouTube był jej największym źródłem dochodu.

Zamiast filmów, Therése chce się zająć pomocą zwierzętom na pełen etat - założyła w związku z tym fundację Svenska Djurfonden, na którą już przelala z własnych funduszy 5 milionów SEK.



Anna Sahlin, szwedzka artystka i aktorka, jest jedną z uczestniczek nowego międzynarodowego show Netflix - Squid Game the Challenge. Uczestnicy biorą udział w grach jak z popularmego serialu, a do wygrania jest 4,56 milionów dolarów.



Poznaliśmy nominowanych do tegorocznej nagrody Jerringspriset, prestiżowej nagrody przyznawanwj przez Radiosporten. W ubiegłym roku otrzymał ją złoty medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Nils van der Poel. W tym roku wśrod nominowanych są między innymi lekkoatleci Armand Duplantis i Daniel Ståhl, a nawet reprezentacja kobiet w piłce nożnej. Zwycięzcę wybiera publiczność w głosowaniu telefonicznym - głos kosztuje 9,90 SEK, z czego 9,03 SEK przekazywane jest na zbiórkę pod nazwą, którą można przetłumaczyć jako "Sport to więcej, niż tylko sport", mającą przeciwdziałać problemom ze zdrowiem psychicznym.



Podczas mistrzostw Europy w curlingu w Szkocji, męska reprezentacja Szwecji (Lag Edin) odniosła druzgoczącą porażkę ze Szwajcarią, przegrywając 3:6. Jednocześnie, w ostatnim meczu grupowym, Szwecja pokonała Turcję 10:2 i zapewniła sobie miejsce w półfinałach, gdzie w piątek pokonała Włochy 7:6, by ostatecznie wywalczyć tytuł vicemistrzów Europy w finałowym meczu przeciwko Szkocji.

Damska reprezentacja (Lag Wranå), ostatecznie zajęła dopiero czwarte miejsce, przegrywając z Norwegią mecz o brąz.



Ze stanowiska selekcjonera reprezentacji męskiej w piłce nożnej, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, odchodzi Janne Andersson. Andersson prowadził reprezentację w lataxh 2016-2023, a sumie przez 96 spotkań.



Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheterna, Sveriges Radio EKOT, P4 Sveriges Radio Stockholm, Aftonbladet Nöje

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page