top of page

Szwedzkie wiadomości v48 2023

God morgon ☕️



Pierwszy grudniowy poniedziałek, na pewnk potrzebujecie do kawy pozwów przeciw Szwecji, słomianych kozłów, a może piosenek ze słuchawek Premiera Szwecji... To nieco o tym będzie. A także o Eurowizji, pięknym lisie i chatce z piernika.



Wiadomości publikuję co poniedziałek na facebook.com/sztokholmianka i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku i instagram.com/milena.in.sweden - zapraszam!



W niedzielę oficjalnie rozpoczął się w Szwecji sezon świąteczny - adwent jest tutaj radosnym czasem oczekiwania na święta. Tradycyjnie, zapala się pierwszą świecę w specjalnym świeczniku z czterema świecami, pije szwedzkie grzane wino glögg z migdałami oraz je pierniki (twarde i chrupkie, w Szwecji często podawane z serkiem pleśniowym z tubki).



W niedzielę stanął w Gävle także jeden z największych symboli szwedzkich świąt - słomiany kozioł Gävlebocken. Czy spłonie w tym roku? Możecie śledzić jego los 24/7 na stronie VisitGävle:



Policja opublikowała nową listę okolic o podwyższonym ryzyku - znalazło się na niej 59 miejsc z niskim poziomem edukacji i wysoką przestępczością. Znalazły się na niej 4 nowe miejsca, a 6 zniknęło, co media odnotowują jako sukces. Wszystkie miejsca dzielą się na miejsca o podwyższonym ryzyku (utsatta områden), miejsca ryzykowne (riskområden) i miejsca wyjątkowo ryzykowne (särskilt utsätta områden). Nowe na liście są Årby w Eskilstuna, Saltskog w Södertälje, Hagalund w Solna i Hageby w Norrköping. Z listy zniknęły Charlottesborg w Kristianstad, Edsberg w Sollentuna, Lagersberg w Eskilstuna i Termovägen w Järfälla.



Kontynuowany jest temat wypowiedzi Jimmiego Åkessona, przewodniczącego partii SD, na temat zakazu budowy meczetów i najlepiej rozbiórki już tych istniejących. W poniedziałek wypowiedział się już oficjalnie w sprawie Premier Ulf Kristersson, nazywając wypowiedź "brakiem szacunku" oraz jako "bardzo polaryzującą", a w ciągu tygodnia powoli wycofuje się sam zainteresowany - że może niekoniecznie rozbierać, może niekoniecznie wszystkie... Debata publiczna skupia się na wpływie tej wypowiedzi na bezpieczeństwo w Szwecji, proces przyjęcia Szwecji do NATO oraz ogólnym zaostrzeniu tonu wypowiedzi polityków.



Elon Musk złożył w sądzie w Norrköping pozew przeciw Zarządowi Transportu w Szwecji - ma to, oczywiście, związek z trwającym strajkiem prowadzonym przez związek IF Metall. Strajk zakończy się jedynie wtedy, gdy Tesla podpisze tzw. kollektivavtal, "umowę zbiorową", która zapewnia pracownikom takie samo traktowanie w kwestii zatrudnienia, wypłat i tym podobnych. W chwili obecnej auta Tesla nie są serwisowane, nie dostają tablic rejestracyjnych, niektóre porty nawet ich nie rozładowują.



Rząd zapowiedział zwiększenie oprocentowania pożyczek studenckich, CSN, od przyszłego roku. Oprocentowanie wzrośnie z 0,59% do 1,23% - czyli o ponad 100%. Ma to związek z obecną sytuacją ekonomiczną i stopami procentowymi w Szwecji. W praktyce zmiany mogą spowodować wzrost kosztu pożyczki o nawet 1527 SEK rocznie - natomiast osoby z pożyczką przekraczającą 232 000 SEK zamiast podniesionej kwoty otrzymają dług rozłożony na większą liczbę lat. Zmiany dotyczą wszystkich pożyczek wziętych po 1988 roku.



W środę poznalismy decyzję w sprawie organizacji paraolimpiady - niestety, kandydatura Szwecji nie przeszła do trzeciej fazy procesu wyborczego. Hans von Uthmann, przewodniczący Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego, zdziwiony jest decyzją: "Wspomniano kwestię ekonomiczną i brak wsparcia ze strony państwa, natomiast to powinno być rozważane dopiero w trzeciej fazie. Więc nie bardzo rozumiem to wyjaśnienie."



Melodifestivalen czyli szwedzkie eliminacje do konkursu piosenki Eurowizji ogłosiły listę artystów biorących udział w konkursie w 2024 roku oraz kolejnośv wystąpień podczas każdego z 5 konkursów przedfinałowych. Wśród gwiazd znani artyści jak dansband Lasse Stefanz, Danny Saucedo, Dotter, Adam Woods, Clara Klingenström czy Cazzi Opeia. Wracają także znane twarze Samir&Viktor, Smash Into Pieces, norwescy bracia Marcus & Martinus czy znana starszej części publiczności Gunilla Persson. Wśród nowych twarzy stojąca za różowymi EPA-dunkami Fröken Snusk, TikTokerka Lia Larsson i drag queen ze Skåne - Elecktra.



Jednocześnie trwa w Szwecji niezadowolenie z systemu sprzedaży biletów na konkurs piosenki Eurowizji, gdzie w kolejce online czekało nawet 400 000 osób.



Chcesz wiedzieć, czego słucha Premier Szwecji? Właśnie opublikował swoje podsumowanie muzyczne Spotify Wrapped, I shit you not. Top 5 artystów to Taylor Swift, Miley Cyrus, Lars Winnerbäck, Junior Brielle i Laleh, a najczęściej słuchana piosenka to "Robert Johnson" w wykonaniu Junior Brielle.

Jednocześnie, poznaliśmy najczęściej słuchane utwory w Szwecji w tym roku. Na Spotify po raz kolejny na topie znajduje się zespół Bolaget - i to z dwiema piosenkami: "Ikväll igen" (Ponownie dziś wieczorem) na pierwszym i "Kan inte gå" (Nie mogę chodzić) na drugim. Trzecie miejsce przypadło zwycięskiej piosence z Eurowizji - "Tattoo" w wykonaniu Loreen, czwarte to popularne "Flowers" Miley Cirus, a miejsce piąte zajmuje EPA-dunk "Rid mig som en dalahäst" (Ujedź mnie jak konia z Dalarny), Fröken Snusk i Rasmus Gozzi.

Na Apple Music - bo wiecie, że w Szwecji ludzie mają hopla na pukcie i-produktów - na pierwszym miejscu znalazła się piosenka dla maluchów z programu Babblarna (Gaworzaki? Tak bym przetłumaczyła :) ) - "Babblarnas vaggvisa" (Kołysanka Gaworzaków), za nimi są "Flowers" Miley Cirus, na trzecim ponownie Loreen i "Tattoo", a potem na czwartym Taylor Swift z "Anti-Hero" i na piątym Hooja z "Banan, Melon, Kiwi & Citron" (to akurat nie piosenka dla dzieci, a składniki drinka z ąę baru w Sztokholmie).



Poznaliśmy prowadzących tegoroczną akcję Musikhjälpen - charytatywnej zbiórki pieniędzy z muzyką 24/7. Będą nimi Oscar Zia, Linnea Wikblad i Sofia Dalén. Reporterką z zewnątrz na Kärlekens Torg będzie Assia Dahir, a reporterką w podróży Tina Mehrafzoon. Tegoroczna edycja odbywa się w Växjö, start 11 grudnia.



Artysta Erik Olof Wiklund buduje w muzeum regionalnym w Gävleborg największy w Szwecji domek z piernika. Erik korzysta z przepisu swojej prababci, piekł pierniki przez ostatnie 5 tygodni - w sumie około 120 kilogramów pierników, w efekcie, jak mówi, uodpornił się na piernikowy zapach. Domek ma około 300 okien, warsztat Mikołaja, a nawet balkon z duszkiem z masy cukrowej. Do pieczenia Erik wykorzystał mąkę z krótką datą przydatności do spożycia, a "nieudane" pokruszone czy brzydsze pierniki wykorzystał zamalowane lukrem do dekoracji domku.



Fotograf Lotta Nyberg uchwyciła w Pajala niezwykłego lisa - o futrze w kolorze rudym, białym i czarnym. Zwierzę możecie zobaczyć pod linkiem:



Karierę piłkarską kończy reprezentantka Szwecji Caroline Seger, wielokrotna kapitan reprezentacji. W barwach Szwecji rozegrała 240 meczy - a jeśli zagra swój ostatni mecz we wtorek, przeciw Hiszpanii, wówczas 241.



Źródła: SVT Nyheter, TV4 Nyheterna, Musikhjälpen, Polisen

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page