top of page

Szwedzkie wiadomości v6 2024

God morgon kära läsare ☕️



Czas na kolejne podsumowanie wiadomości - pierwsze, które piszę dla was w wieku 35 lat. Moje urodziny nie zostały, niestety, obwieszczone na żadnym kanale informacyjnym, za to tydzień obfitował w wiele hucznych gal i koncertów ze szwedzkimi zwycięstwami różnych rozmiarów. Z drugiej strony była polityka i raczej mało pozytywów pod tym kątem. Absolutnie najbardziej w tym tygodniu interesowałam się przebiegiem powrotu Ax-3, a wy? ⭐️



Jeśli podobają ci się moje posty, będe wdzięczna za wirtualną kawę do naszych poranków:



Dzięki serdeczne za kawy, które już mi zaserwowaliście 💗 Jak zakładałam ten link, to myślalam, że otrzymam okrągłe zero, serio 🫣



Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku,  instagram.com/milena.in.sweden oraz Threads milena.in.sweden@threads.net  - zapraszam!




Po 17 dniach w kosmosie, na Ziemię powrócił Marcus Wandt wraz z załogą Axiom Space. Kapsuła rozpoczęła powrót o godzinie 15:05 w środę i bezpiecznie wylądowała na morskich wodach w okolicach Florydy w piątek koło 15:00. Transmisja z powrotu kosmonautów na Ziemię znajduje się na YouTube:



Zgadnijcie, kto zgarnął te gadżety z misji Muninn, za które trzymałam kciuki w poprzednim tygodniu 😎



6 lutego obchodzono Dzień Saamów. Samowie swoje święto obchodzą w tym samym dniu od 1992 roku, niezależnie od kraju, na którego terytorium mieszkają. W Szwecji są jedną z oficjalnych mniejszości narodowych, razem z Żydami, Romami, Sverigefinnar i Tornedalingar.



W noc z niedzieli na poniedziałek poznaliśmy zwycięzcow nagród Grammy - wśród nich znalazł się szwedzki kompozytor Ludwig Göransson ze statuetką za muzykę do filmu "Oppenheimer".



A w poniedziałek w sztokholmskim Circus odbyła się doroczna QX-galan, która swoją nazwę wzięła od magazynu, który założył ją w 1999 roku. Podczas gali przyznawane są nagrody za osiągnięcia na rzecz społeczności LGBTQ+. Otwarcie nazywa siś ją Gaygalan, nagrody Gaygalan Awards i gości ona największych celebrytów w kraju. Aby wam nieco przybliżyć wielkość imprezy - na scenie wystąpili m. in. Måns Zelmerlöw, Käärijä czy Benjamin Ingrosso. Tegoroczną galę poprowadził sztokholmski aktor znany jako prowadzący szwedzką edycje RuPaul's Drag Race, Robert Fux. Nagrody przyznano m. in. w kategorii osobowości roku, miejsca przyjaznego społeczności czy drag roku, a nagrodę honorową przyznano symbolicznie rodzinom przyjmującym samotne dzieci na uchodztwie. Transmisję z imprezy możecie obejrzeć w poniedziałek, 12 lutego, na TV4.



Podczas konferencji prasowej, partie porozumienia z Tidö przedstawiły plany dotyczące tzw. stref przeszukiwań (visitationszoner), gdzie policja miałaby prawo przeszukiwać podejrzane osoby czy auta bez konkretnego podejrzenia o popełnienie przestępstwa. Projekt zmian w prawie, który stworzył Rząd, zostanie teraz rozpatrzony przez Radę Prawną (lagrådet), a potem przegłosowany w Parlamencie. Strefy miałyby być utworzone w obszarach, gdzie istnieje realne ryzyko wystąpienia strzelanin czy detonacji ładunków wybuchowych. Zmiany w prawie budzą skrajne reakcje, zwłaszcza przeszukiwanie dzieci czy przeszukiwanie osób na podstawie "podejrzanego ubioru" budzą kontrowersje. Przeszukiwania mają jednak nie być dozwolone na podstawie pochodzenia etnicznego. Strefy miałyby zostać wprowadzone już 28 marca tego roku.



Apropos detonacji, to był, niestety, obfity w nie tydzień. Już w poniedziałek w nocy miał miejsce wybuch w budynku mieszkalnym w Huddinge, gdzie zameldowany był mężczyzna w wieku powyżej 20 lat niedawno zatrzymany przez policję jako podejrzany o bycie zamieszanym w morderstwo w Jordbro. Dzień później nastąpił wybuch w Strängnäs, co doprowadziło do ewakuacji ponad 20 osób z pobliskich budynków, a na miejsce wezwano ekipę techników od materiałów wybuchowych - alarm odwołano po niecałych 10 godzinach. W piątek natomiast ostrzelano drzwi mieszkania w dzielnicy Kviberg w Göteborg; w mieszkaniu znajdowała się jedna osoba, nie odniosła ona jednak żadnych obrażeń.



Poznaliśmy prowadzące 68. konkurs piosenki Eurowizji w Malmö 7, 9 i 11 maja - będą nimi Petra Made i Malin Åkerman. Petra jest szwedzką komiczką i prowadzącą - Melodifestivalen, QX-galan czy Guldbagge-galan. Co ciekawe, to trzeci raz, kiedy Petra poprowadzi Eurowizję. Malin jsst aktorką znaną w Hollywood z filmów "Watchmen", "The Heartbreak Kid" czy "Entourage".



Sąd migracyjny (Migrationsdomstolen) rozpatrzył sprawę Salwana Momiki odpowiedzialnego za podpalenia Koranu. Sąd podtrzymał decyzję Migrationsverket w sprawie ekstradycji Momiki, któremu w październiku 2023 nie przedłużono pozwolenia o pobyt, ale ze względu na wysokie prawdopodobieństwo tortur w Iranie, nie został ekstradowany. Tymczasowe pozwolenie na pobyt na tej podstawie kończy się w kwietniu 2024.



Polityk Socialdemokraterna, Jamal El-Haj, w ubiegłym roku był krytykowany za udział w konferencji europejsko-palestyńskiej wbrew radom, by tego nie robić z powodu powiązań przewodniczącego z Hamasem - po konferencji pojawiło się w sieci zdjęcie, na którym El-Haj jest w uścisku z przewodniczącym. W ten piątek pojawiły sie informacje na temat próby wpłynięcia na decyzję Migrayionsverket przez El-Haja, który w 2017 roku miał napisać list rekomendacyjny do Migrationsverket w celu wstawienia się za ubiegającym się o azyl egipskim imamem. Partia domaga się teraz odejścia polityka: "Każdemu zdarza się podjąć złą decyzję, ale noe wielokrotnie" - komentuje była Premier i przewodnicząca partii, Magdalena Andersson.



Kobieca przewodnicząca (språkrör) partii Miljöpartiet, Märta Stenevi, o której niedawno pisałam, że przeszła na zwolnienie lekarskie "na czas nieokreślony", ogłosiła w tygodniu zupełne wycofanie się z polityki w celu odbudowania zdrowia psychicznego i relacji rodzinnych. Kiedy partia wybierze nową kobiecą przewodniczącą, na razie nie wiadomo.



W kwietniu 2021 w okolicach Sztokholmu zatrzymano parę podejrzaną o przygotowania do aktu terrorystycznego. Wówczas nie zdradzono, kto lub co miało być celem ataku. W tygodniu Sveriges Radio EKOT przedstawiło wyniki dochodzenia, według którego para na zlecenie rezimu irańskiego miała lokalizować i mordować szwedzkich Żydów. Przewodniczący Judiska Centralrådet, Aron Verständig, przyznaje, że "to było bardzo nieprzyjemne przeżycie; otrzymałem informacje, że dwoje irańskich agentów miało próbować zamordować mnie i dwoje innych szwedzkich Żydów". Para zaprzeczała popełnieniu przestępstwa, jednak ekstradowano ich do Iranu w 2022 roku.



Mieszkanka Sztokholmu została ukarana za złamanie praw o ochronie zwierząt (brott mot djurskyddslagen). Sąsiedzi zaalarmowali lokalny zarząd - länsstryrelsen - pisząc o smrodzie dochodzącym z mieszkania oraz piskach i krzykach. Okazało się, że w mieszkaniu znajdowała się nielegalna hodowla licząca ponad 1 000 chomików. Chomiki były zaniedbane i wygłodzone, w o wiele za małych klatkach i... wiadrach. Kara? 50 stawek dziennych (dagsböter) - w przypadku kobiety wyszło to 2 500 SEK. Internauci są oburzeni tak niską karą, instagramowicz Peter szybko przeliczył, że cierpienie chomika kosztuje 2,5 SEK.



Dwóch członków gangu narkotykowego zostało skazanych na karę pozbawienia wolności za przemyt narkotyków do Norwegii - główny oskarżony na 6 lat i 8 miesięcy. Przemytnicy przenieśli przez góry 228 kilogramów haszu w plecakach. Według planu, mieli potem przełynąć pontonem przez Torneträsk na granicy między Szwecją a Norwegią, ale ponton nie wytrzymał ciężaru i przedziurawił się. Podczas rozprawy, jeden z przemytników przyznał, że w tym momencid poczuł się jak prawdziwy osioł.



W piątek miał premierę 50. film z kultowej serii o komisarzu Martinie Becku, zatytułowanej po prostu Beck. Ta część nosi tytuł "Dödläge" (Impas), jest to ostatni film z serii, w którym przed śmiercią zdążył zagrać Ingvar Hirdwall wcielający się w sąsiada Becka, nieco ekscentrycznego emeryta, który lubi sobie z komisarzem "strzelić po kieliszeczku" (🇸🇪 ta en stänkare) i porozmawiać o mniej lub bardziej poważnych sprawach na balkonie.


Z tej okazji premiery, aktor Peter Haber grający tytułową rolę od 27 lat zdradził, że powstaną na pewno co najmniej 2 kolejne filmy w serii. Co ciekawe, film mogli już w lipcu 2023 obejrzeć... Brytyjczycy na platformie BBC iPlayer.



Poznaliśmy statystyki dotyczące imion nadawanych Szwedom urodzonym w 2023 roku. Możecie o nich przeczytać w jednym z moich ostatnich postów:




Mija 5 lat, odkąd pomalowano kościół w Tjärstad. To o tyle ciekawe, że farba nałożona w nim w 2019 roku... do tej pory nie wyschła i nikt nie umie wyjaśnić, dlaczego.



W sobotnim, drugim już konkursie Mello - szwedzkich eliminacji do Eurowizji - do finału przeszli bezpośrednio Liamoo z utworem "Dragon" oraz Maria Sur z piosenką "When I'm gone".



Szwecja wraz z Danią zgłoszą się na oeganizatorów Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet w 2029 roku, jak poinformował przewodniczący szwedzkiego związku piłki nożnej, Fredrik Reinfeldt.



Źródła: SVT Nyheter, Morgonstudio, TV4 Nyheterna, Nyhetsmorgon, Sveriges Radio EKOT, Aftonbladet, Expressen, Axiom Space, QX, Melodifestivalen

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page