top of page

Szwedzkie wiadomości v8 2024

God morgon ☕️



Witajcie w pierwszy wiosenny poniedziałek tego roku - a przynajmniej pierwszy, w którym mamy świadomość, że w paru regionach Szwecji nadeszła już wiosna. Jak jest u Was? Bo w Sztokholmie nadal zima, przynajmniej w kwestii temperatur.


Ostatni tydzień był bogaty w dziwne alarmy, rozporawy sądowe i wsparcie dla Ukrainy, a co poza tym? Zapraszam do lektury!



Będę wdzięczna za wirtualną kawę do pisania wiadomości ☕️




Wiadomości publikuję co poniedziałek na Facebooku i blogu Polskie w Szwecji. W tygodniu dowiadujecie się, co się dzieje z moich Stories na Facebooku (które tymczasowo mi się z jakiegoś metowego błędu udostępniają jedynie na Instagramie),  instagram.com/milena.in.sweden oraz Threads milena.in.sweden@threads.net  - zapraszam!



W piątek Premier spotkał się z Prezydentem Węgier Victorem Orbánem, by omówić kwestie NATO. Dziś (poniedziałek) spodziewamy się głosowania w węgierskim Parlamencie nad przyjęciem Szwecji do Sojuszu, będę informowała na bieżąco Na Facebooku.



W poniedziałek Premier Szwecji Ulf Kristersson odbył wizytę dyplomatyczną do Polski. Premier spotkał się między innymi z Premierem Donaldem Tuskiem oraz Prezydentem Andrzejem Dudą. Celem wizyty był dialog w kwestii współpracy bilaterlanej, kooperacji polskich i szwedzkich przemysłów obronnych i kluczowych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem, Unią Europejską oraz wsparciem dla Ukrainy. Więcej o wizycie pisze Ambasada Szwecji:




Jej Wysokość Księżniczka Szwecji i Księżna Östergötland Estelle Silvia Ewa Mary obchodziła w piątek Swoje dwunaste urodziny.



24 lutego w Szwecji obchodzony jest Dzień Szwedzkich Finów. To jedna z pięciu oficjalnych mniejszości narodowych w Szwecji. Co ciekawe, jednym z tradycyjnych fińskich przysmaków jest "szwedzka zapiekanka" - lanttulaatikko.



Policja potwierdziła, że ciało znalezione w pogorzelisku Oceana w Liseberg w Göteborg należy do zaginionego pracownika parku, kierownika budowy Patrika Gillholma. W środę tysiące mieszkańców miasta zebrało się w parku, by zapalić za niego znicz. W mediach pojawiają się także żądania, by miasto uhonorowało pamięć Patrika pomnikiem lub park wręcz zmienił nazwę z Oceana na coś związanego ze zmarłym budowniczym. Pojawiła się także, moim zdaniem dość dziwna, propozycja, by rodzina zmarłego miała bezpłatny dożywotni wstęp do parku rozrywki, gdzie zmarł w pożarze ich bliski.


Dowiedzieliśmy się także, że jedynie 5 dni przed pożarem zabezpieczenia przeciwpożarowe w parku zostały zatwierdzone do użytku. Wypadek zbada nie tylko policja, ale także państwowa komisja do spraw wypadków (Statens haverikommission).



W sobotę Minister Obrony Narodowej Pål Jonson (M) wraz z politykami z innych krajów odwiedził Kijów, by okazać solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę wybuchu wojny.


Premier Ulf Kristersson oraz była Premier Magdalena Andersson przemawiali w ten sam dzień na demonstracji w tym samym celu na sztokholmskim Sergels Torg. W kaplicy sztokholmskiego Zamku Krolewskiego Rodzina Królewska wzięła udział w mszy z modlitwą za Ukrainę.


Na froncie jest Aldona, z która napisałam książkę "Szwecja. Gdzie Wiking pije owsiane latte". Aldona relacjonuje wydarzenia na swoim Instagramie oraz prowadzi zbiórki wspierające walczących, obecnie zbierają na drony. Dorzuć się tutaj:




Wcześniej w tygodniu Rząd ogłosił największy do tej pory pakiet pomocy dla Ukrainy wart 7,1 miliardów SEK. W sklad pakietu wchodzą m. in. łodzie bojowe 90 (stridsbåt 90), łodzie grupowe (gruppbåtar) i broń podwodna. Od początku wojny Szwecja przekazała Ukrainie pomoc szacowaną na łączną sumę 22,2 miliardów SEK.



Król Carl XVI Gustaf wręczył Medale Królewskie podczas ceremonii na Zamku Królewskim w Sztokholmie. Medale otrzymali astronautka Jessica Meir, nauczycielki Märta, Karin i Linnea Nylund, kompozytor Lasse Holm, autorka tekstów piosenek Eva Dahlgren oraz śpiewak operowy Rickard Söderberg.


Wcześniej w tygodniu Król udzielił uroczystej audiencji astronaucie Marcusowi Wandtowi.



Następczyni Tronu Królewna Victoria wraz z Małżonkiem Księciem Danielem odbyli w tym tygodniu oficjalną podróż do Stanów Zjednoczonych na prośbę Rządu. Dwór Królewski jest bardzo aktywny na Instagramie, gdzie możecie zobaczyć rolkę z podróży:




W środę Sąd Najwyższy rozpoczął rozpatrywanie głośnej sprawy dotyczącej uniewinnienia ponad 50-letniego mężczyzny podejrzanego o gwałt na dziesięciolatce, która otrzymała w opinii publicznej nazwę "snippa-fallet" (sprawa cipkowa) ze względu na uzasadnienie uniewinniena mężczyzny, w którym sędzina przyznała, że nie wie, co oznacza słowo cipka (snippa), którego użyła dziewczynka w opisie całego zajścia. W całym kraju wywołało to ogromne protesty pod hasłem "jag vet vad en snippa är" (ja wiem, co to cipka) - warto wiedzieć, że to nawet nie jest slang czy język potoczny a oficjalne słowo znajdujące się w słowniku. Dalej przetoczyło się to w uzasadnienie, że może dziewczynka nie bardzo wie, co to słowo oznacza, zarzuca się także błąd w postaci braku rozpatrzenia innych klasyfikacji czynu jak naruszenie nietykalności cielesnej.


Rozprawa już przed jej rozpoczęciem znów wzbudziła oburzenie, tym razem z powodu linii obrony, która chce przedstawić wersję pod kątem słabego zdrowia mężczyzny i użyć w sądzie lalki reprezentującej wagę dziewczynki, której oskarżony ponoć nie mogłby w stanie podnieść w taki sposób, jaki opisuje 10-letnia dziewczynka.



Poznaliśmy dane SCB dotyczące inflacji w styczniu. Ceny były średnio o 3,3% wyższe, niż w styczniu 2023, ale eksperci są zgodni, że wzrost jest jedynie tymczasowy. Dla porównania, ceny w grudniu 2023 w porównaniu zgrudniem 2022 były wyzsze o 2,3%.



W czwartek na sztokholmskim lotnisku Arlanda zatrzymano 31-latka powiązanego z gangiem Foxtrot. Mężczyzna jest podejrzany o dwa morderstwa na 14-letnich chłopcach, którzy uciekli z poprawczaków w ubiegłym roku. Do tej pory ukrywał się w Dubaju, ale, jak podają media, sam oddał się w ręce policji.



Wcześniej, we wtorek, na tym samym lotnisku ewakuowano samolot linii SAS mający lecieć do Kopenhagi po alarmie w sprawie znalezienia podejrzanego pakunku na pokładzie. Po przybyciu na miejsce służb, znalezisko okazało się zupełnie niegroźne. Policja prowadzi śledztwo w sprawie sabotażu lotniska.



W piątek nadszedł alarm o wycieku gazu w głównym biurze wydziału policji Säpo w Solna. Ewakuowano częśc budynku a osiem osób, w tym kilkoro funkcjonariuszy z problemami w oddychaniu i nudnościami przewieziono do szpitala. Akcja ratunkowa zakończyła się wieczorem, ale jeszcze w sobotę dwoje funkcjonariuszy policji znajdowało się w szpitalu. Wycieku gazu nie znaleziono, choć czujniki w budynku go wskazywały. Wszczęto śledztwo w kierunku wyrządzenia krzywdy cielesnej (vållande till kroppsskada).



Rodzina z małymi dziećmi z Gislaved wygrała w EuroJackpot 173 miliony SEK.



W sobotnim konkursie Mello w Eskilstuna do finału przeszli faworyci, konkursowi weterani Danny Saucedo i Dotter.


Jednocześnie, niee cichnie debata w kwestii bojkotu obecności Izraela na konkursie. Według najnowszego badania Novus, 36% Szwedów popiera bojkot. Jednocześnie, 32% twierdzi przeciwnie, a tyle samo nie ma zdania w tym temacie. W badaniu sprawdzono także zainteresowanie Melodifestivalen i 25% ankietowanych ogląda konkirsy co tydzień, 46% od czasu do czasu, a absolutnie nigdy nie ogląda Melodifestivalen 29% ankietowanych. W badaniu wzięło udział 1063 w wieku 18-84 lat.



SVT przyjrzała się opóźnieniom pociągów w Szwecji i zbadała, który miał najwięcej opóźnień w ciągu ubiegłego roku. Okazało się, że pociąg Snälltåget 3942 z Malmö C do Stockholm C miał łącznie 9 749 minut opóźnienia na 330 wyjazdach. Na drugim mjejscu znalazł się pociąg w drugą stronę, jednak operowany przez SJ, Snabbtåg numer 545 - z łącznym opóźnieniem 6 834 minut na 314 wyjazdach. Na trzecim miejscu znalazł się pociąg SJ Intercity 48 ze Stockholm C do Mora C - łącznie opóźniony o 6 335 minut na 290 wyjazdach.



51-letni Per toczył w sądzie walkę z koncernem growym Betsson (oferującym m. in. zakłady bukmaherskie) przez około 10 lat. Według niego, koncern powinien był zrozumieć, że Per jest uzależniony od hazardu i koncern powinien mu był ograniczyć możliwość grania. Per zaobserwował jednak odwrotność - częstotliwość otrzymywania wiadomości marketingowych od koncernu wzrastała. W tym tygodniu sąd (Patent- och marknadsöverdomstolen) przyznał Perowi rację i nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 5,8 milionów SEK. Koncern złożył odwołanie od wyroku; decyzja w tej sprawie zapadnie wiosną.



Na stronie Rządu dziennikarzd programu Uppdrag Gransking (Misja: Sprawdzić) odkryli nieścisłości w CV kilkorga Ministrów. Na przykład Minister Infrastruktury i Mieszkalnictwa Andreas Carlson (KD) miał w nim wpis, jakoby miał odbyć kursy prawnicze i komunikacyjne na uniwersytecie w Lund - które w rzeczywistości były 10-tygodniowymi kursami na odległość. Paru innych Ministrów wpisało studia, nie zaznaczając, że nie ukończyli ich z dyplomem (examen). Ministrowie tłumaczą, że nie zdawali sobie sprawy, że było to istotne do zaznaczenia, krytycy jak profesor Magnus Zetterholm ze wspomnianego uniwersytetu w Lund nazywają to po prostu oszustwem (bedrägeri).



W środę parę osób po wyjściu na klatkę schodową w bloku w Upplands Väsby zaczęło wymiotować. Pięć osób przewieziono do szpitala na badania, podczas gdy pozostali mieszkańcy nie mogli opuścić swoich mieszkań ze względu na izolację budynku przez służby. Na miejscu pojawili się nawet specjaliści od chemikaliów. Parę godzin później podobny alarm nadszedł z bloku w centrum Sztokholmu. Wieczorem wyniki badań próbek osób z Upplands Väsby wykazały, że nie został one zatrute na klatce, a chodziło o chorobę. Okazało się także, że, choć oba alarmy dotyczył niemal takiego samego problemu w tym samym dniu, zupełnie nie były ze sobą powiązane.



Od pewnego czasu trwa w przestrzeni piblicznej debata rozpoczęta po alarmie nauczycieli techniki (slöjdlärare) dotycząca zdolności szwedzkich uczniów w... używaniu nożyczek czy wiązaniu supłów. W szkole podstawowej Äsperödsskolan w Uddevala nauczyciele zaczęli zatem trenować te zdolności z siódmoklasistami podczas lekcji. Jeden z nauczycieli techniki ze szkoły, Petra McGowan komentuje, że "to ogromna wina gier i telefonów", na co uczennica Novalie Friberg odpowiada, że "oni zawsze zrzucają winę na telefony". Sami uczniowie są zadowoleni z tego, że trenują, choć przyznają, że równe cięcie materiału nożyczkami jest bardzo ciężkie i raczej nie przyda się w większości zawodów.



Od 20 lutego trwa w Szwecji bokrea - wielka ogólnokrajowa wyprzedaż książkowa, także na tytuły anglojęzyczne. Więcej o tym oraz gdzie kupuje się książki w Szwecji w jednym z moich ostatnich postów:




Źródła: SVT Nyheter, Morgonstudio, TV4 Nyheterna, Nyhetsmorgon, Sveriges Radio EKOT, Aftonbladet, Expressen, Melodifestivalen, Kungahuset

201 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page